Zanim nowo wyprodukowane urządzenie przemysłowe trafi do obrotu, musi przejść szereg badań pod kątem jakości i bezpieczeństwa. W tym celu w laboratoriach na całym świecie bada się próbki materiałów w specjalnych urządzeniach, takich jak komory temperaturowe i komory klimatyczne. Jak dokładnie działają takie sprzęty i co można dzięki nim osiągnąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule!

Po co nam komora klimatyczna i temperaturowa?

Przetestowanie danego urządzenia przed jego wdrożeniem do masowej produkcji i wypuszczeniem do sprzedaży jest absolutną koniecznością. Nie tylko wpływa to na bezpieczeństwo i komfort użytkowników, a co za tym idzie późniejszą popularność i zyski. Chodzi również o wymogi narzucane przez przepisy prawne – bez spełnienia restrykcyjnych norm większość sprzętów w ogóle nie zostanie dopuszczona do obrotu. W jaki sposób najłatwiej przeprowadza się takie testy? Bez wątpienia najlepiej zrobić to w warunkach laboratoryjnych, stosując symulację warunków naturalnych.

Warto podkreślić, że w laboratorium w razie potrzeby jesteśmy w stanie stworzyć symulację nawet najbardziej ekstremalnych warunków. Do sprawdzania odporności na warunki atmosferyczne służą komory klimatyczne. Jeśli natomiast zależy nam przede wszystkim na sprawdzeniu zachowania konkretnych materiałów w obliczu określonej temperatury, odpowiednim sprzętem do testów będzie komora temperaturowa.

Właściwości komór temperaturowych

Komory temperaturowe to urządzenia o różnej wielkości stosowane przy testach wytrzymałościowych. Pozwalają osiągnąć imponujący zakres temperatur, od bardzo niskich do bardzo wysokich. Maksymalny zakres może różnić się w zależności od producenta, są to jednak wartości rzędu nawet -75°C do 220°C. Komora temperaturowa nie posiada wprawdzie regulacji wilgotności, ale za to pozwala osiągnąć większy zakres temperatur niż komora klimatyczna. Taka komora będzie idealna również do sprawdzenia reakcji badanej próbki na wahanie temperatur. Jest bowiem w stanie bardzo szybko nagrzać się lub ochłodzić.

Zastosowanie komór temperaturowych

W dobry jakościowo sprzęt do testów klimatycznych i temperaturowych powinno zaopatrzyć się każde laboratorium badające spełnienie przez dane produkty norm jakościowych. Nie sposób obyć się bez tego typu badań w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym czy elektrotechnicznym. Komory temperaturowe są też powszechnie wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym. Przed dopuszczeniem do obrotu produktów leczniczych konieczne jest wykonanie im testów stabilności oraz testów wytrzymałościowych.

Taka nowoczesna aparatura pozwala więc wykonać szereg ważnych dla bezpieczeństwa człowieka i niezbędnych pod względem formalnym testów, których przeprowadzenie w warunkach naturalnych byłoby niemożliwe, a co najmniej znacznie utrudnione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj