W kuchni niezbędny jest profesjonalny sprzęt – m.in. piec do pizzy, kocioł do gotowania zupy, piec konwekcyjno-parowy czy frytownica gastronomiczna to tylko przykładowe urządzenia, w które trzeba wyposażyć lokal. Zastanawiasz się, jaki model frytownicy wybrać? Przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Frytownica gastronomiczna – do frytek i nie tylko

Jednym z podstawowych urządzeń w wielu lokalach gastronomicznych jest frytownica gastronomiczna – służąca nie tylko do przyrządzania frytek. Bardzo często wybierane są modele elektryczne. To niezbędne urządzenie w restauracjach, podobnie jak piec do pizzy w pizzeriach.

Ich podstawowym zadaniem jest smażenie frytek w głębokim tłuszczu, ale pomogą przyrządzić również między innymi krewetki w tempurze, burgery, racuchy, a także frytki i chipsy z różnych warzyw. Wiele modeli jest też wyposażonych w funkcję beztłuszczowego przygotowywania potraw oraz w system cyrkulacji powietrza, co oznacza, że podczas smażenia można użyć mniej oleju.

Jakie parametry frytownicy warto wziąć pod uwagę?

Podczas podejmować decyzji, warto wziąć pod uwagę różne kryteria i cechy danego urządzenia. Dostępnych modeli jest wiele – jedne sprawdzą się w domu, drugie w niewielkim barze, a inne w restauracji. Co ma znaczenie?

Moc. Wysoka moc frytownicy wpływa na szybkość jego nagrzewania, a to z kolei na wydajność pracy. Działające na wysokich obrotach frytownice gastronomiczne są od razu i na długo gotowe do pracy – mogą służyć intensywnie w każdym lokalu.

Wielkość frytownicy. Jej budowa i gabaryty są ważne, bo od tego zależy, ile dany model zajmie miejsca, ale też wpłynie na komfort pracy załogi kuchni. Urządzenia kompaktowe warto wybrać do zastosowań domowych, bo w profesjonalnej gastronomii nie będą wydajne.

Konstrukcja. Frytownica gastronomiczna musi być solidnie wykonana, być wytrzymała i stabilna. Zwróć uwagę na jej budowę i poszczególne elementy – ważne, aby miała m.in. wygodny i ergonomiczny uchwyt. Dobrym rozwiązaniem są też urządzenia mające dwie komory, bo można w nich przygotowywać różne dania – na przykład krążki z kalmarów w głębokim tłuszczu w jednej komorze, a w drugiej beztłuszczowe frytki z batata.

Filtry. Jednym z ważnych elementów frytownicy są też filtry, gdyż to ich zadaniem jest pochłanianie i niwelowanie nieprzyjemnych zapachów. Dobrej jakości filtry – olejowy i węglowy – nie pozwolą rozprzestrzeniać im się po restauracji.

Dodatkowe wyposażenie. Nowoczesne frytownice mogą też mieć różne funkcje dodatkowe, na przykład bardzo praktyczny wyświetlacz LCD, wskaźnik zużycia oleju czy minutnik. Model z systemem zabezpieczającym urządzenie przed przegrzaniem będzie dobrze służył załodze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj