Epidemia Covid-19 mocno wpłynęła na niektóre sektory gospodarki. Mocno oberwała branża turystyczna, gastronomiczna, rozrywkowa, wystawiennicza, transportowa i podmioty gospodarcze z nią współpracujące. Wiele osób związanych z powyższymi branżami straciło pracę, w wyniku redukcji etatów.

Pojawienie się szczepionki daje nadzieję, lecz nie rozwiązuje problemu natychmiast. Dystrybucja szczepionki może potrwać nawet dwa lata, nawet do roku 2023. Osoby które straciły źródło dochodu po przez obostrzenia, często nie mają szansy wrócić na stanowisko, na których wcześniej pracowały.

Nowe rozdanie – szansa na pracę i rozwój zawodowy

Przebranżowienie może okazać się sposobem na wyjście z bezrobocia. Każdy bezrobotny powinien obrać ambitny cel, polegający na znalezieniu dobrej pracy, połączony z rozwojem swoich kompetencji. Kryzys wywołany epidemią zaskoczył wszystkich tak samo. Zmiana pracy i stanowiska po kilku latach zatrudnienia w tej samej branży, czy nawet firmie może być tym bardziej trudna i stresująca, obawy są jeszcze większe wśród pracowników po pięćdziesiątce.

Zmiany – nowe CV

Okazuje się że obecnie, zmieniamy pracę, dużo częściej niż za poprzednich lat. Do krajów zachodnich jeszcze nam trochę brakuje, ale szacuje się, że nie pracujemy więcej niż 5 lat w tej samej firmie, czy na tym samym stanowisku. Postęp i automatyzacja, oraz zmieniający się rynek pracy, determinuje coraz większą elastyczność od pracowników. Dla przykładu epidemia wywołana Covid-19, rodzi potrzebę zmiany zawodu, co wiąże się z radykalną przebudową CV kandydata. Jak napisać dobre CV aby mieć szanse na zdobycie pracy? Można wykorzystać gotowe rozwiązania m.in. dostępne w sieci szablony CV do pobrania za darmo.

Zmiana stanowiska pracy, jak dobrze wybrać?

Przed próbą wejścia na nową drogę kariery, warto wnikliwie sprawdzić, jak wygląda praca na wybranym stanowisku i czy spełnia większość oczekiwań. Aby w przyszłości, uchronić się przed niezadowoleniem z pracy, które prowadzi do wypalenia zawodowego, nowa profesja przede wszystkim powinna być spójna z wartościami i zainteresowaniami kandydata. Umiejętności i predyspozycje powinny odegrać kluczową rolę, podczas wyboru zawodu. Nie każdy sprawdzi się na stanowisku programisty, budowlańca czy właściciela firmy. Dlatego warto uczciwie odpowiedzieć sobie, na tak zadane pytanie. Czego chcemy się nauczyć i na co pozwalają mam nasze predyspozycje? Czasem nie warto tracić czasu i pieniędzy, jeśli robimy coś wbrew sobie, warto zrobić dokładną analizę siebie i rynku pracy i dokonać najlepszego wyboru.

Ręka na pulsie

Warto być na bieżąco i obserwować zmiany zachodzące na rynku pracy. Dobrze jest wiedzieć, jakie zawody są potrzebne na rynku pracy. Ta wiedza pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie. W co warto obecnie inwestować czas i energię?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj