Kurkuma to przyprawa pochodząca z Indii. Wykorzystuje się ją chętnie w gotowaniu, ponieważ posiada wiele właściwości korzystnych dla organizmu. Coraz częściej kurkuma stosowana jest także w kosmetyce. Co sprawia, że przyprawa jest tak popularna? Jaki jest jej skład? Czy istnieją przeciwwskazania do wprowadzenia jej do codziennego jadłospisu?

Kurkuma – skład

Kurkuma, którą stosuje się na co dzień, to zmielone kłącze lub łodyga korzenia ostryżu – rośliny pochodzącej z rodziny imbirowatych. Jej podstawowym składnikiem jest kurkumina, która jest odpowiedzialna za żółtą barwę oraz pikantny smak przyprawy. To silny przeciwutleniacz, posiadający właściwości przeciwzapalne. W 100 gramach kurkumy znajduje się 390 kcal, a także 65 gram węglowodanów, 8 gram białka, 10 gram tłuszczu oraz 22,7 gram błonnika.

Kurkuma zawiera także wiele witamin oraz składników mineralnych, w tym przede wszystkim witamin z grupy B, takich jak kwas foliowy, witamina B6, niacyna czy tiamina. Jest również źródłem witamin E i K oraz wapnia, żelaza, magnezu, cynku, sodu, potasu i fosforu.

Kurkuma – właściwości

Kurkuma posiada wiele prozdrowotnych właściwości. Wskazuje się, że działa w pozytywny sposób na leczenie zmian chorobowych w mózgu, spowodowanych przez udary czy chorobę Alzheimera. Zawarte w przyprawie substancje pobudzają bowiem komórki mózgowe, dzięki czemu zatrzymywane są zaburzenia wywołane chorobami mózgu. Co więcej, kurkumę można stosować w leczeniu schorzeń takich jak:

  • zaburzenia osobowości,
  • depresja,
  • nowotwory narządów takich jak: skóra, płuca, jama ustna, przełyk, wątroba, trzustka czy jelita.

Wskazuje się także, że kurkumina wspomaga działanie taxolu, który wykorzystywany jest w leczeniu nowotworu piersi. Przyprawa ma także właściwości antybakteryjne, dzięki czemu hamuje proces namnażania się wirusów oraz zapobiega rozwojowi infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych. Ponadto kurkuma wykazuje działanie rozkurczowe oraz pobudza wydzielanie żółci i enzymów trzustkowych, dzięki czemu pozytywnie wpływa na trawienie, a także schorzenia wątroby i trzustki.

Właściwości kurkumy wpływają także korzystnie na wzrok, przez co wykorzystywana jest w leczeniu jaskry, zapalenia spojówek czy zespołu suchego oka. Może również obniżać poziom cholesterolu oraz cukru znajdującego się we krwi oraz wspomagać proces gojenia się ran. Jak widać, kurkuma działa pozytywnie w wielu sferach, dlatego warto ją wdrożyć do codziennego jadłospisu.

Jeżeli jesteś zainteresowany zastosowaniem przyprawy w swojej diecie, najwyższej jakości kurkumę możesz kupić w sklepie internetowym Sklepswanson. Co ciekawe, kurkumę możesz nabyć także w kapsułkach i stosować ją jako suplement diety. W tej postaci będzie ona nawet lepiej przyswajalna z uwagi na dodatkowe składniki zwiększające wchłanianie składnika w jelicie cienkim, takie jak piperyna, magnez, selen czy miedź.

Kurkuma – zastosowanie

Kurkumę najczęściej stosuje się jako przyprawę do gotowanych dań. Można nabyć ją jako samodzielną przyprawę i wykorzystać do ryżu, duszonych warzyw czy zup, jak również jako mieszankę przypraw stosowanych głównie w kuchni indyjskiej, takich jak curry czy garam masala.

Kurkuma sprawdzi się także jako dodatek w kuracji odchudzającej, ponieważ jest to bogate źródło błonnika. W związku z powyższym wspomaga działanie metabolizmu oraz układu trawiennego. Jeżeli zależy Ci na utracie wagi, warto zastosować kurkumę łącznie z piperyną, co spotęguje efekty. Co istotne, przyjmowanie kurkumy nie spowoduje automatycznego spadku poziomu tkanki tłuszczowej, dlatego należy jednocześnie zmienić nawyki żywieniowe oraz wprowadzić aktywność fizyczną.

Przyprawa jest stosowana także w kosmetologii jako barwnik produktów do makijażu czy składnik maseczek o działaniu przeciwtrądzikowym i odżywczym.

Kurkuma – przeciwwskazania

Należy pamiętać, że stosowanie kurkumy nie jest zalecane dla:

  • kobiet w ciąży (z uwagi na pobudzenie pracy macicy, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do poronienia);
  • osób stosujących leki przeciwzakrzepowe (z uwagi na wzmożenie ich działania);
  • osób chorych na kamicę żółciową (z uwagi na zwiększenie dolegliwości bólowych).

Co więcej, kurkumy nie powinno stosować się długotrwale, jak też w dużych ilościach, bowiem mogłoby to doprowadzić do podrażnienia przewodu pokarmowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj