Zaledwie 21% małych firm w Polsce, zatrudniających poniżej 50 pracowników, wdrożyło u siebie system ERP. Z jakiegoś powodu rozwiązanie to uważane jest często za zbyt drogie dla małej firmy lub startupu. Firmy uważają też, że na tym etapie rozwoju tak skomplikowane oprogramowanie nie jest im potrzebne. Jednak to duży błąd. Wdrożenie systemu ERP w małej lub startującej dopiero firmie umożliwi sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem od początku. Przekonaj się, dlaczego jeszcze system ERP jest potrzebny w Twoim biznesie. Podpowiemy też, jak wybrać system ERP dla małej firmy albo startupu.
Po co małej firmie system ERP?
System ERP to rozwiązanie służące do planowania zasobów przedsiębiorstwa. Pomaga menadżerom w zarządzaniu i wspiera przepływ informacji w firmie. Dzięki niemu kluczowe dla organizacji dane z różnych działów są gromadzone w jednym miejscu i dostępne w czasie rzeczywistym. Przykładowo informacje wprowadzone przez magazyn o deficycie czy nadwyżce towaru, mogą być natychmiast widoczne dla działu zakupów. Pomaga to w podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych. Dlaczego to ważne również w przypadku małych przedsiębiorstw? Arkusze kalkulacyjne, z których często korzystają firmy z sektora MŚP, nie gwarantują niestety aktualności przekazywanych danych. A przecież małe firmy nie mogą sobie pozwolić na błędne decyzje i zbędne wydatki, oparte na przestarzałych informacjach. System ERP ogranicza też konieczność wielokrotnego wprowadzania danych przez różne działy albo do różnych niezintegrowanych programów. Dzięki temu pracownicy mogą poświęcić swój czas na bardziej produktywne działania.
System ERP dla małej firmy? – tylko w chmurze
Skoro już wiemy, że małe przedsiębiorstwa powinny korzystać z oprogramowania wspierającego zarządzanie, odpowiedzmy sobie na pytanie – jaki to powinien być system? Idealnym rozwiązaniem będzie ERP oparty na infrastrukturze chmurowej. Zakup programu w wersji SaaS jest coraz częściej praktykowany przez polskie firmy, ponieważ ma wiele zalet.
Niskie koszty z Business Central w wersji SaaS
Najważniejszym czynnikiem, który sprawia, że na system ERP w wersji chmurowej mogą sobie pozwolić małe firmy i startupy jest niski próg wejścia. Dzięki wyborze rozwiązania chmurowego, takiego jak Microsoft Dynamics 365 Business Central, firma może ograniczyć koszty związane z utrzymaniem własnej infrastruktury i działu IT. Nie trzeba ponosić wydatków związanych z zakupem serwera czy zapewnieniem bezpieczeństwa. Wszystko to jest po stronie producenta systemu, czyli w tym wypadku Microsoftu. Płatność za program realizowana jest w wygodnym modelu subskrypcyjnym – w formie comiesięcznego abonamentu.
System ERP, który rozwija się wraz z Twoją firmą
Ważnym aspektem Business Central w wersji chmurowej jest również skalowalność systemu. Nie ma potrzeby wymiany go na inne rozwiązanie w przypadku rozwoju firmy – system ERP może rozwijać się wraz z Twoim biznesem. Również wraz ze wzrostem zatrudnienia możesz szybko uruchomić dodatkowe licencje dla nowych użytkowników.
Integracja Business Central z pakietem biurowym Microsoft 365
Z pewnością nie tylko małe firmy i startupy docenią możliwość ścisłej współpracy systemu ERP Microsoft Dynamics 365 Business Central w modelu SaaS z pakietem biurowym Microsoft 365 (dawniej Office 365). To ogromne udogodnienie, dzięki któremu użytkownicy nie muszą przełączać się między „okienkami” czy aplikacjami, aby wykonać określone działanie. Przykładowo, integracja Business Central z Outlookiem zapewni natychmiastowy dostęp do kontaktów zarejestrowanych w systemie ERP, historii interakcji z klientem czy dostawcą. Z poziomu Outlooka można przeprowadzić nawet cały proces zamówienia aż po wystawienie faktury i przesłanie jej na odpowiedniego maila. Natomiast dzięki połączeniu Business Central z Excelem pracownik może pobrać dane z systemu ERP, wprowadzić zmiany i je opublikować, aby wszystkie informacje pozostawały aktualne. A to tylko niektóre z korzyści, wynikających z integracji.
Jest wiele argumentów przemawiających za wdrożeniem systemu ERP w małych przedsiębiorstwach i startupach. Więcej atutów takiego rozwiązania znajdziesz w artykule Zalety systemu ERP dla firm z sektora MŚP.