W ostatnich latach wraz z rozwojem branży IT poszukuje się coraz więcej nowych specjalistów. Ogromną rolę w branży IT zajmują testerzy oprogramowania, których zadaniem jest weryfikowanie programów. Szczególnie tego, czy są zgodne z wymaganiami osoby zamawiającej. Tester oprogramowania ma za zadanie wykrywać błędy powstałe podczas pracy programisty, tak aby użytkownicy korzystający z niego mogli być w pełni usatysfakcjonowani i zabezpieczeni przed atakami hakerskimi. Jakie są wymagania pracodawców względem testerów, gdzie szukać ogłoszeń oraz jak wygląda proces rekrutacyjny? Dowiesz się z naszego artykułu.

Jakie wymagania stawiają pracodawcy osobom rekrutowanym na stanowisko testera oprogramowania?

Praca testera oprogramowania jest ściśle związana z wykorzystaniem wielu technologii, dlatego jest to jedno z głównych wymagań pracodawców do testerów oprogramowania. W procesie rekrutacyjnym najczęściej pożądane jest:

  • wyższe wykształcenie informatyczne;
  • znajomość języków oprogramowania, jak Java, SQL, JavaScript, Python, NET itd.;
  • wiedza na temat tworzenia oprogramowania;
  • certyfikat ISTQB – szkolenie dla testerów, które kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikację z zakresu testowania oprogramowania;
  • znajomość baz danych, np. MSSQL, SQLite czy Oracle;
  • znajomość języka angielskiego;
  • komunikatywność;
  • umiejętność analitycznego myślenia;
  • skrupulatność;
  • umiejętność pracy w zespole;
  • zaangażowanie.

Jak wyglądają rozmowy kwalifikacyjne i procesy rekrutacyjne?

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko testera oprogramowania i cały proces rekrutacyjny często odbywają się poprzez sprawdzenie wiedzy przyszłego pracownika z testowania oprogramowania. Warto powtórzyć sobie teorie, tak aby moc odpowiedzieć na pytania w sposób przekonujący i prawidłowy. Może paść zarówno pytanie o zadania testera oprogramowania, cele testowania jak i podstawowe pojęcia, np. walidacja oprogramowania. Trudno powiedzieć, o co zapyta komisja rekrutacyjna przyszłego testera. Z całą pewnością oprócz wiedzy z zakresu testowania trzeba przygotować się na tzw. pytania miękkie. Są to zagadnienia związane z osobą rekrutowaną, np. co chciałbyś robić za 5 lat, dlaczego zdecydowałeś się na zmianę pracy, co wiesz o firmie, w której starasz się o pracę czy wymień swoje mocne i słabe strony. Możemy również spotkać się z sytuacją, w której konieczne będzie wypełnienie testu z wiedzy dotyczącej testowania oprogramowania lub testu w języku angielskim, który często ma sprawdzić naszą znajomość języka i umiejętność szybkiego myślenia. Wszystko zależy jednak od firmy, która poszukuje pracownika.

Gdzie szukać ofert pracy testera oprogramowania? 

Szybki rozwój branży IT sprawia, że na rynku pracy jest ogromne zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu testowania oprogramowania. Poszukując pracy, warto przejrzeć portale z ogłoszeniami o pracę, np. gowork.pl, gdzie jest wiele ofert pracy dla testerów oprogramowania, serwisy ogłoszeniowe, Facebook’a czy LinkedIn. Oczywiście warto przejrzeć strony wiodących firm informatycznych czy portale branżowe. Możliwości jest wiele, a ogromne zapotrzebowanie sprawia, że dobry tester oprogramowania z umiejętnością analitycznego myślenia szybko znajdzie wymarzoną pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj