Kiedy jakość gwarantowana przez zwykłe alkomaty elektrochemiczne, przeznaczone do użytku domowego nie wystarcza, warto rozważyć zakup alkomatu policyjnego. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim sprzęt, który wyróżnia się bardzo wysoką dokładnością pomiarów, dużą przepustowością oraz wytrzymałą konstrukcją. Podpowiadamy, jakie cechy powinien posiadać alkotester policyjny i wskazujemy kilka, najciekawszych modeli.
Oszczędność i ekonomia technologii bezustnikowej
Wiele alkomatów policyjnych działa w tzw. technologii przesiewowej. Oznacza to, że nie posiadają one wymiennego ustnika, ale są bezdotykowe. To pozwala nie tylko na szybsze przeprowadzanie kontroli, ale również oszczędność czasu i pieniędzy, wynikającą z braku konieczności ciągłej wymiany ustników.
Alkomaty przesiewowe są doskonałe do kontroli wstępnej, choć modele takie jak alkomat Promiler w wersji iBlow świetnie sprawdzą się również jako dokładne urządzenia, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez służby mundurowe podczas dokładniejszych kontroli.
Kilka trybów pracy
Alkomaty wykorzystywane przez Policję wyróżniają się najczęściej dwoma trybami pracy. Pierwszy z nich, aktywny, to typowy sposób działania alkomatu, znany z urządzeń wykorzystywanych do domowego użytku. Tym, co wyróżnia alkomaty policyjne, jest pasywny tryb działania. Znajduje on zastosowanie wtedy, gdy badana osoba nie chce lub nie może (np. ze względu na stan nietrzeźwości lub problemy zdrowotne) dobrowolnie oddać próbki powietrza do analizy i konieczne staje się pobranie materiału w postaci oparów alkoholowych. Zróżnicowanie trybów pracy, a także ułatwienia, jak np. ruchoma głowica, pozwala na wykonywania pomiarów w zróżnicowanych warunkach.
Możliwość utrwalenia wyników
Podczas prowadzenia postępowania dowodowego, a nawet rutynowej kontroli, bardzo ważna jest możliwość utrwalenia wyników przeprowadzanych pomiarów. Może się to odbywać na dwa sposoby. Standardowo, w wysokiej jakości alkomatach policyjnych stosuje się rozbudowaną pamięć wewnętrzną, pozwalająca na przechowywanie nawet kilku tysięcy odczytów.
Bardziej rozbudowane urządzenia, jak np. Alkohit X600 oferują współpracę z drukarką termiczną, która łączy się z alkomatem za pomocą protokołu Bluetooth i pozwala na drukowanie wyników w czasie rzeczywistym. alternatywnym rozwiązaniem może być dedykowana aplikacja, za pomocą której połączymy alkotester z komputerem i wyeksportujemy zgromadzone dane do pliku, a następnie wydrukujemy jego zawartość.
Wytrzymała konstrukcja i wydajna bateria
Alkomaty do użytku komercyjnego często wykorzystuje się w trudnych warunkach, podczas deszczowej pogody lub w ekstremalnych temperaturach. Dlatego ważne jest, aby alkotestery policyjne wykazywały pełną sprawność bez względu na warunki panujące w otoczeniu.
Wybierając alkomat do użytku masowego zwróć także uwagę na ilość pomiarów, jaką można przeprowadzić na jednym komplecie baterii lub z naładowanym do pełna akumulatorem. W wysokiej jakości urządzeniach parametr ten sięga kilkuset pomiarów.
Maksymalna wydajność
W przypadku alkomatów policyjnych bardzo ważna jest ilość pomiarów, jaką można przeprowadzić w określonej jednostce czasu. W domowych alkotesterach będzie to kilkanaście pomiarów w ciągu godziny. Najlepsze urządzenia policyjne radzą sobie z niemal tysiącem pomiarów w tym samym czasie bez ryzyka uszkodzenia sensora. W parze z wydajnością w tym przypadku idzie również dokładność pomiaru.
O ile podręczny alkomat pokazuje zazwyczaj stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu z dokładnością do dwóch (a czasem nawet jednego) miejsca po przecinku, alkomaty wykorzystywane przez policję podają wartość z dokładnością do trzech miejsc. Pozwala to na maksymalne ograniczenie ryzyka błędu i uzyskanie powtarzalnych wyników.
Dodatkowo, alkomaty komercyjne badają szerokie spektrum stężenia substancji czynnej – nawet do 6 promili w przypadku modelu AlcoDigital P200.
Alkomat policyjny, a alkomat dowodowy
Choć nazwy mogą wprowadzać w błąd, nie każdy alkomat policyjny musi od razu być alkomatem dowodowym. Choć niekiedy zachodzi taka zależność, do przyznania świadectwa wzorcowania niezbędne jest osiągnięcie określonego poziomu dokładności odczytu. Taką dokładność oferują m.in. urządzenia Alkohit X600 oraz AlcoDigital P200.
Status alkomatu dowodowego może być przyznany jedynie przez jednostki akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji i należy go regularnie odnawiać, ponieważ brak aktualnego certyfikatu oznacza zmniejszenie się mocy dowodowej odczytu urządzenia.
Jeżeli szukasz naprawdę dokładnego urządzenia, które sprawdzi się w dużej firmie, alkomat policyjny jest jedynym, słusznym rozwiązaniem. To gwarancja najwyższej precyzji pomiarów, dużej wydajności urządzenia w czasie oraz wytrzymałości na niekorzystne warunki atmosferyczne.