Dane satelitarne są już powszechnie wykorzystywane w różnych branżach. Dawniej były głównie pozyskiwane przez wojsko, ale współcześnie mają do nich dostęp także jednostki komercyjne. Wyjaśniamy, czym są zdjęcia VHR, jak się je wykonuje oraz do czego się przydają!
Zdjęcia VHR – co to takiego?
Zdjęcia VHR (ang. very high resolution) to obrazy satelitarne o bardzo wysokiej rozdzielczości (poniżej 5 metrów). Rozdzielczość obrazów satelitarnych różni się bowiem w zależności od użytego sprzętu oraz wysokości orbity satelity. Zdjęcia tego typu stanowią bardzo dobre źródło danych teledetekcyjnych, podobne do zobrazowań lotniczych. Charakteryzują się kilkoma zakresami spektralnymi promieniowania widzialnego oraz bliskiej podczerwieni. Mogą mieć widoczne kolory oraz inne widma.
Co czego wykorzystuje się zdjęcia VHR?
Satelitarne zdjęcia VHR dają wiele możliwości w zakresie rozpoznawania obiektów oraz identyfikacji zmian zachodzących w tych obiektach. Współcześnie w ten sposób da się uzyskać m.in. obrazy nocne i radarowe, a także można wykonywać nagrania wideo w rozdzielczości 4K. Najczęściej wykorzystuje się je w celach wojskowych czy przemysłowych, ale dostarczają też cenne informacje na temat np. zasobów ziemi, rolnictwa, transportu czy gospodarki miejskiej.
Zdjęcia VHR są przydatne przy m.in.:
- analizach przestrzennych dla niewielkich obszarów,
- obserwacjach meteorologicznych,
- opracowywaniu cyfrowych ortofotomap,
- obserwowaniu obszarów leśnych,
- monitorowaniu sektora rolniczego i produkcji rolnej,
- wspomaganiu zarządzania uprawami (nawadnianie, nawożenie),
- nadzorowaniu systemów rzecznych, jezior i obiektów gospodarki wodnej,
- mapowaniu miejsc objętych pożarami,
- planowaniu regionalnym.
Więcej informacji o zdjęciach VHR znajdziesz na: https://cloudferro.com/chmura-eo/zdjecia-vhr/.
Jak wykonuje się zdjęcia VHR?
Zdjęcia VHR wykonuje się za pomocą infrastruktur satelitarnych. W Europie działa pięć platform Copernicus DIAS (Data and Information Access Services), które zapewniają dostęp do danych uzyskanych przez satelity Sentinel. Dwie z nich działają na chmurze polskiej firmy.
CloudFerro specjalizuje się w świadczeniu usług chmurowych oraz jest operatorem platform udostępniających satelitarne zdjęcia Ziemi. Współpracuje z partnerami, którzy dostarczają wysokiej jakości zdjęcia VHR: Airbus, CG Satelite, KG Space Technology oraz SI IMAGING SERVICES.
Dodatkowo, inicjatywy wspierane przez CloudFerro, takie jak m.in. CREODIAS, WEkEO czy CODE-DE, umożliwiają wyszukiwanie, przeglądanie oraz przetwarzanie produktów pochodzenia satelitarnego. W ramach współpracy firma oferuje więc nie tylko zdjęcia oraz nagrania w wysokiej rozdzielczości, ale też potrzebną moc obliczeniową, dzięki której można utylizować pozyskane dane oraz jeszcze lepiej prowadzić swoją działalność, osiągając wyznaczone cele biznesowe.
Więcej informacji o CloudFerro oraz pełną ofertę firmy znajdziesz na: https://cloudferro.com/.