Jednym ze skutecznych leków przeciwalergicznych jest Fexofast. Służy on przede wszystkim do łagodzenia objawów reakcji uczuleniowej w postaci kataru siennego, przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Działa przeciwhistaminowo, jest wydawany z apteki wyłącznie na podstawie recepty. Może być stosowany przez dorosłych i młodzież powyżej dwunastego roku życia. Za jego działanie przeciwhistaminowe odpowiada feksofenadyny chlorowodorek.

Co to jest Fexofast i w jakim celu się go stosuje?

Fexofast jest środkiem należącym do grupy leków przeciwhistaminowych. Stosuje się go przede wszystkim do niwelowania objawów sezonowej alergii u dorosłych i dzieci, które ukończyły dwunasty rok życia. Wskazaniem do przyjmowania preparatu Fexofast są: alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i przewlekła pokrzywka idiopatyczna. Obecna w leku substancja czynna w postaci feksofenadyny chlorowodorku niweluje kichanie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, katar sienny. Łagodzi świąd nosa i uczucie jego zatkania. Standardowa dawka leku wynosi 120 lub 180 mg, leczenie polega na przyjmowaniu jednej tabletki na dobę. Należy zażywać ją przed posiłkiem. W przypadku przekroczenia zalecanej dawki trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem/zgłosić do szpitala. Przedawkowanie leku objawia się zawrotami głowy, sennością, zmęczeniem, suchością w ustach. Jeśli ktoś zapomni zażyć tabletkę, to nie należy przyjmować podwójnej dawki. Pacjent nie powinien samodzielnie podejmować decyzji o przerwaniu stosowania leku Fexofast, bo może dojść do nawrotu objawów choroby. Należy skonsultować się z lekarzem przed planowanym odstawieniem preparatu.

Możliwe działanie niepożądane przy stosowaniu leku Fexofast

Przeciwwskazaniem do przyjmowania leku Fexofast jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Istotne będzie również poinformowanie lekarza o wszystkich zażywanych lekach, bo zawarte w nich substancje mogą wchodzić w reakcje z preparatem i powodować rozmaite działania niepożądane. Nie zaleca się stosować preparatu u kobiet ciężarnych i karmiących. W ich przypadku lek należy traktować jako ostateczność, konieczna jest także konsultacja z lekarzem. Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Fexofast u osób, które są w podeszłym wieku, mają schorzenia nerek/wątroby, borykają się z chorobami serca.

Możliwe jest wystąpienie różnych efektów ubocznych podczas kuracji lekiem Fexofast. Często zgłaszanymi działaniami niepożądanymi są bóle i zawroty głowy, senność, nudności. Może pojawić także uczucie zmęczenia. U niektórych osób występuje nerwowość, przyspieszone/nieregularne bicie serca, biegunka, wysypka, świąd skóry, pokrzywka, problemy ze snem, koszmary senne, ciężkie reakcje alergiczne (obrzęk twarzy, warg, języka i gardła, trudności w przełykaniu i oddychaniu, ucisk w klatce piersiowej, zaczerwienienie skóry). Trzeba też pamiętać o tym, że przyjmowanie preparatu Fexofast z innymi lekami może wiązać się z wystąpieniem niepożądanych interakcji, obniżeniem lub spotęgowaniem działania substancji czynnych.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online i Holter Help

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj