Zdolność odpowiedniego gromadzenia i przetwarzania danych w informacje coraz częściej stanowi o sukcesie organizacji, bez względu na to, w jakiej branży działa. Z roku na rok zasoby w postaci danych zyskują na wadze, a coraz większy wolumen dochodzących do nas informacji może generować problemy z odpowiednim ich interpretowaniem. Obszar wiedzy, który zajmuje się odpowiednim przetwarzaniem ogromnych zbiorów danych, jest Big Data.
Co to jest Big Data?
Big Data to pojęcie, które na dobre zadomowiło się w obszarze biznesu i znacznie poszerzyło swoją skalę działania, czyniąc tę gałąź nauki przydatną dla firm. Coraz częściej osoby zarządzające przedsiębiorstwem mają do czynienia z dużą ilością danych pochodzących z przeróżnych źródeł o odmiennej strukturze. Tradycyjne metody gromadzenia, obróbki, przetwarzania i interpretacji takich danych okazują się nieskuteczne. Dlatego też z szerokiej dziedziny analizy danych wyodrębniono Big Data – specjalizację, która skupia się właśnie na tych ogromnych zbiorach danych. O Big Data więcej możemy przeczytać pod adresem https://businessintelligence.pl/co-to-jest-big-data-i-kto-to-wykorzystuje/.
Z Big Data spotykamy się wszędzie – od operacji bankowych, przez dokumentację zdrowotną, dane transakcyjne w sklepie internetowym aż po raporty dotyczące realizacji przemysłowych procesów biznesowych. I choć rosnąca liczba danych może wywołać niemały chaos, to jednak należy odnaleźć w nich potencjał do wydobycia cennych informacji, które znacznie ułatwią podejmowanie słusznych decyzji biznesowych. Jakie są najpopularniejsze zastosowania Big Data?
Big Data w zarządzaniu ryzykiem
Big Data jest przede wszystkim wykorzystywany do zarządzania ryzykiem w branży finansowej. Doskonałym przykładem mogą być banki, które każdego dnia procesują tysiące wniosków kredytowych. Analiza takiego wniosku wymaga jednoczesnej weryfikacji wielu odrębnych elementów – historii rachunku klienta, danych opisowych zawierających informacje o wykształceniu, stanie cywilnym, sytuacji mieszkaniowej, a także zdolności kredytowej badanej na podstawie historii kredytowej. Zaawansowane narzędzia Big Data umożliwiają szybkie prześwietlenie klienta i zarekomendowanie oceny kredytowej, która ma wpływ na podjęcie decyzji pozytywnej lub negatywnej.
To jednak niejedyny aspekt zarządzania ryzykiem, w jakim Big Data bierze udział. Kolejny, zgoła inny przykład dotyczy bezpieczeństwa systemów informatycznych i sieci internetowych. Odpowiednio zaprojektowane skrypty Big Data są w stanie zidentyfikować niepokojące lub specyficzne ruchy, które mogą wróżyć atak hakerski bądź próbę wykradzenia wrażliwych danych.
Big Data to zmniejszenie kosztów
W jaki sposób Big Data może przyczynić się do redukcji kosztów prowadzenia działalności gospodarczej? Przede wszystkim poprzez sprawną optymalizację procesów biznesowych. Wiele firm posiada już systemy wspierające w zarządzaniu zasobami jak ERP czy WMS. Systemy te każdego dnia generują raporty obejmujące dane o stanach magazynowych, liczbie zamówień, efektywności procesów produkcyjnych i wiele innych.
Za pośrednictwem Big Data jesteśmy w stanie szybciej zidentyfikować, jakie produkty czy usługi są najpopularniejsze, a które z nich zalegają w magazynie, generując nadmierne koszty. Dzięki analizie Big Data jesteśmy w stanie zoptymalizować nie tylko stany magazynowe, ale też przyśpieszyć realizację procesów i zwiększyć jakość produktu finalnego, zmniejszając przy tym koszty działalności podstawowej.
To zaledwie nieliczne przykłady zastosowanie Big Data w biznesie. Z całą pewnością możemy spodziewać się, że duże zbiory danych coraz częściej będą dotykały naszego życia, a odpowiednia ich analiza pozwoli na lepsze zrozumienie otaczającej nas rzeczywistości.