Zaprojektowanie i wybór wyposażenia do pomieszczeń socjalnych nie należy do łatwych zadań. Nawet w niewielkim zakładzie pracy powinny się znaleźć odpowiednie meble, np. szafki pracownicze do przechowywania odzieży własnej lub roboczej. Jak zorganizować przestrzeń socjalną? Jakie szafki do szatni pracowniczej wybrać? Gdzie kupić? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.
Rodzaje szatni pracowniczych
Sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa zależy od wielu czynników. Priorytetem jest zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków do pracy. Niezależnie od profilu prowadzonej działalności, w każdym przedsiębiorstwie powinny zostać wydzielone pomieszczenia socjalne. Ogólne przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. Można też w nim znaleźć wymogi dla poszczególnych typów pomieszczeń socjalnych.
Istnieją cztery rodzaje szatni pracowniczych:
• podstawowe – służą do przechowywania odzieży własnej, roboczej oraz środków ochrony indywidualnej w jednym pomieszczeniu; sprawdzą się głównie w przedsiębiorstwach, w których ryzyko zabrudzenia ubrań jest niewielkie;
• przepustowe – składają się z części przeznaczonej na odzież własną i roboczą; powinny się znaleźć w zakładach, gdzie pracownicy są narażeni na kontakt z niebezpiecznymi substancjami lub prace w wilgotnym czy gorącym klimacie;
• dla odzieży własnej pracowników – taką przestrzeń należy wyposażyć w szafki BHP przeznaczone na odzież prywatną, która nie ma styczności z roboczą; możliwość pozostawienia ubrań w odseparowanej części przysługuje każdemu pracownikowi;
• dla odzieży roboczej i ochronnej – są obligatoryjne w miejscach o podwyższonym ryzyku zabrudzenia ubrań czy wnętrza szafek; przede wszystkim znajdują zastosowanie w branży spożywczej, gastronomicznej oraz produkcyjnej.
Jakie wymogi muszą spełniać?
Szatnie powinny się znajdować w oddzielnych pomieszczeniach lub wydzielonej przestrzeni. Muszą być urządzone w tym samym budynku albo połączonym obudowanym przejściem z miejscem, w którym odbywa się praca. W zakładach zatrudniających na jednej zmianie więcej niż 10 osób, trzeba zorganizować oddzielne szatnie pracownicze dla kobiet i mężczyzn. Najlepiej, gdy są oświetlone światłem dziennym. Poza tym powinny znajdować się w miejscu suchym i ogrzewanym oraz wyposażonym w wentylację mechaniczną.
W szatniach podstawowych musi przypadać minimum 0,5 m kw. wolnej powierzchni na każdego pracownika. Powinny być połączone bezpośrednio z umywalnią. W szatniach przepustowych należy wydzielić oddzielną przestrzeń dla pracowników, którzy mają kontakt z substancjami żrącymi. Dodatkowo trzeba je wyposażyć w przepustowy zespół sanitarny. W szatniach odzieży własnej pracowników oraz roboczej i ochronnej każdy pracownik powinien mieć do dyspozycji nie mniej niż 0,3 wolnej przestrzeni. Miejsca tego typu należy wyposażyć w odpowiednie meble.
Co musi się znaleźć w każdej szatni pracowniczej?
Pomieszczenia socjalne powinny być dostosowane do rodzaju wykonywanych prac oraz stopnia narażenia pracownika na kontakt z substancjami szkodliwymi lub zanieczyszczeniami. Pracodawca musi zapewnić osobom zatrudnionym pomieszczenia i urządzenia higieniczno-sanitarne dopasowane do warunków panujących w zakładzie pracy. Szczegółowe wytyczne dla poszczególnych rodzajów szatni pracowniczych znajdują się w przytoczonym Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
W większości miejsc sprawdzą się szafki ubraniowe, spełniające wszelkie standardy BHP. Pracodawca powinien też zainwestować w ławki do siedzenia. Musi zapewnić miejsca siedzące dla minimum połowy osób pracujących na jednej zmianie. W wielu szatniach pracowniczych przydadzą się indywidualne szafki na ubrania robocze z przegrodą na odzież brudną i czystą. Ogromnym powodzeniem cieszą się konstrukcje wyposażone wewnątrz w drążek z haczykami oraz pojemne półki.
Gdzie kupić szafki do szatni dla pracowników?
Najlepiej zainwestować w modele wykonane z metalu, które zostały pomalowane ekologiczną farbą proszkową. Stabilne i trwałe konstrukcje z atestem PZH, wyposażone w otwory wentylacyjne, ryglowane drzwi oraz zamki cylindryczne są dostępne w ofercie znanego producenta mebli metalowych. Szafki pracownicze od Metalkas wykazują dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych czy uszkodzenia mechaniczne. Optymalnie chronią zawartość przed dostępem osób trzecich. Szafki socjalne występują w wielu wariantach kolorystycznych. Istnieje możliwość wyboru dowolnego koloru z bogatej palety RAL.
Podsumowanie
Oferta rynkowa jest na tyle zróżnicowana, że znalezienie odpowiednich mebli do szatni pracowniczej to tylko kwestia czasu. Dzięki nim można urządzić funkcjonalne pomieszczenie socjalne, zgodnie z zasadami BHP. Istnieje też możliwość pełnego dopasowania wyposażenia do wystroju szatni pracowniczej. Najbardziej opłacalna jest inwestycja w szafki metalowe BHP, które zostały wyposażone w solidne zabezpieczenia oraz funkcjonalne otwory wentylacyjne.