Język niemiecki może się przydać w wielu miejscach, ponieważ jest używany nie tylko w Niemczech, ale także w Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu czy części Belgii. Nowy język to nowe możliwości i łatwiejsze zdobycie pracy za granicą czy w polskich firmach, które tego wymagają. Choć najtrudniej jest zacząć, język niemiecki nie należy na szczęście do najtrudniejszych, a opanowanie podstaw jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Dowiedz się, jak efektywnie nauczyć się niemieckiego i co warto wiedzieć.

Na pewno już coś wiesz!

Nawet jeśli dopiero zaczynasz naukę niemieckiego, prawdopodobnie wiesz więcej, niż Ci się wydaje. Niektóre słowa w języku polskim są bardzo podobne do tych używanych w języku niemieckim. Die Kneipe brzmi znajomo? To słowo oznacza knajpę. Z kolei der Platz to po prostu plac. Wiele słów okaże się bardzo prostych do zapamiętania, ponieważ w naszym rodzimym języku jest wiele zapożyczeń z języka niemieckiego.

Regularność jest najważniejsza

Niezależnie od tego, czy wybierzesz intensywny program języka niemieckiego, czy jednak samodzielnie rozpoczniesz naukę, najważniejsza jest systematyczność. Aby opanować podstawy, konieczne jest poświęcenie minimum dwóch godzin raz w tygodniu. Regularna, choć powolna praca, zaprocentuje w dłuższej perspektywie czasu. Jeśli jednak potrzebujesz nauczyć się języka jak najszybciej, ponieważ planujesz np. pracę za granicą, regularne i intensywne zajęcia lepiej pozwolą opanować Ci podstawy. Niemiecki dla opiekunek, osób które chcą pracować w usługach transportowych czy branży budowlanej zwykle wystarczy na poziomie podstawowym lub średnio zaawansowanym, by móc rozpocząć pracę.

Jaki sposób nauki najbardziej Cię motywuje?

Możesz rozpocząć naukę samodzielnie w domu, jednak to rozwiązanie dobre dla tych, którzy potrafią być zdyscyplinowani. Niewiele osób jest jednak w stanie być na tyle zmotywowanymi, by opanować język choć w minimalnym stopniu poprzez naukę w domowym zaciszu. O wiele lepsze efekty przynosi indywidualna nauka z lektorem lub zajęcia w grupie. Warto dostosować sposób nauki do tego, jakich efektów oczekujesz i co sprawia, że lepiej uczysz się języka. Jeśli inne osoby Cię peszą i lepiej skupiasz się na nauce w trakcie pracy sam na sam z lektorem, wybierz indywidualny kurs. Dzięki temu z pewnością zajęcia będą idealnie dopasowane do Twoich umiejętności i tempa nauki. Jeżeli jednak lubisz pracę w grupie, która zapewnia sporą dynamikę i możliwość praktyki języka z innymi kursantami, postaw na kurs grupowy. Do wyboru masz wiele opcji, dlatego warto sprawdzić także kursy online np. na https://avoria.com.pl/kurs-niemieckiego/.

Musisz mówić!

Postaraj się wykorzystać szansę na praktyczne zastosowanie języka zawsze, kiedy zdarzy się okazja. Ale także i bez niej! Mówienie do siebie to świetny sposób utrwalania nowo poznanych słów czy wyrażeń. Warto spróbować przeprowadzić proste dialogi w głowie, a następnie starać się je wymówić. Gdy tylko nadarzy się okazja, warto spróbować swoich sił np. w sklepie czy restauracji. Nie należy przejmować się tym, że wymowa czy gramatyka nie są poprawne. Początki są ciężkie, jednak najtrudniejszą barierą do pokonania jest właśnie użycie języka w praktyce, dlatego nie bój się mówić.

Najważniejsze są dźwięki Ü i Ö

Opanowanie wymowy ü, czyli Umlautu, może być na początku kłopotliwe, ponieważ w języku polskim nie występuje taki dźwięk. Jest to coś określanego pomiędzy polskim u a i. Warto najpierw przesłuchać, jak brzmi poprawna wymowa, a następnie postarać się ją naśladować. Jednak trudniejszą samogłoską dla większości osób uczących się niemieckiego jest ö. Wymowa jest nieco bardziej skomplikowana i polega na tym, by postarać się ułożyć usta tak, jak przy wymowie o, jednak próbować powiedzieć e. W tym przypadku również warto najpierw osłuchać się z tym, jak poprawnie wymawiają to rodowici Niemcy i starać się powtórzyć samogłoskę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj