Ochrona i profile ochronne to szczegół, o którym często się zapomina. A są one również idealne do wyposażenia magazynów, archiwów, korytarzy wewnętrznych lub do ochrony niektórych maszyn. Od czego to zależy i kiedy warto zdecydować się na profile ochronne?

Profile ochronno-ostrzegawcze – jak wyglądają?

Profile ochronne są wykonane z trwałej gąbki. Od zewnątrz najczęściej są zabezpieczone specjalną taśmą: czarno-żółtą lub żółto-czerwoną, stąd też określenie ochronno-ostrzegawcze. Przytwierdza się je na trwałej taśmie dwustronnej do maszyn, elementów konstrukcyjnych lub na przykład regałów. Jak to wygląda, można podejrzeć na sklep dla przemysłu – dostępne są różne kształty i wielkości, dzięki czemu dopasowanie profilu do konkretnego zastosowania jest prostsze.

W czym są pomocne profile ostrzegawcze?

Profile ochronne nie zapewniają pełnej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale dzięki jaskrawym kolorom mogą łatwo zapobiec wszelkim wypadkom: zderzeniu wózka widłowego z niewymiarowym słupem lub stopniem, uderzeniu głową w niski sufit itp. Profile bezpieczeństwa mogą być stosowane tam, gdzie używane są tylko kolory ostrzegawcze: Nie tylko poprawiają one widoczność, ale mogą też zminimalizować niektóre uszkodzenia.

Jak należy używać profili ostrzegawczych?

Bardzo dobrze nadają się do oznaczenia obniżonego sufitu. Znajdują zastosowanie w wyjściach z piwnic budynków mieszkalnych, a także w halach przemysłowych, gdzie poprawiają bezpieczeństwo nawet w warunkach słabego oświetlenia.

Profile są również wykorzystywane do ostrzegania o zmianie poziomu podłogi. Jeśli jest to stopień, profil można przykleić bezpośrednio do krawędzi stopnia. Widoczność jest wtedy większa, a jednocześnie krawędź może być w pewnym stopniu chroniona przed przypadkowym zgnieceniem. Jeśli wysokość podłogi zmienia się bez obecności stopnia, profile mogą być stosowane do konstrukcji krawędziowych w pobliżu krawędzi. Czasami mogą one zastąpić taśmę ostrzegawczą w miejscach dostępu do ramp rozładunkowych.

Profile stosowane są również do zabezpieczania maszyn lub ram różnych obiektów, np. regałów archiwalnych. Tutaj jest to pierwsza funkcja ostrzegawcza (choć oczywiście profil gąbkowy nie zastąpi stałego amortyzatora na stojaku), ale też zmniejsza ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Jest to o tyle istotne, że zarówno warstwa ocynkowana, jak i powłoka proszkowa mogą być łatwo zarysowane lub wgniecione, co wpływa nie tylko na walory estetyczne, ale również może mieć wpływ na czas korozji elementu.

Jak dobrać profil ostrzegawczy?

Ponieważ profile ostrzegawcze nie są elementem obowiązkowym, ich wybór jest również dość dowolny. Ze względów praktycznych należy przeanalizować zgodność kształtu i wielkości, natomiast wybór kolorów to już kwestia oceny. Domyślnie stosuje się je tylko na wysokości oczu, dlatego są stosunkowo krótkie, zwykle mają około jednego metra długości, ale można łączyć więcej profili, jeśli jest to uzasadnione specyfiką miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj