Powszechna wiedza na temat internetu światłowodowego zazwyczaj ogranicza się do faktu, że jest to najszybsze rozwiązanie z wszystkich dostępnych na rynku. Często jednak nawet abonenci, do których domów dociera światłowód, nie wiedzą jak dokładnie działa.

Żeby przy wyborze łącza internetowego zdecydować się na najlepszą dostępną opcję, warto wiedzieć jak działa takie rozwiązanie, a także ile kosztuje internet światłowodowy. Poznaj najważniejsze fakty dotyczące światłowodu.

Czym jest internet światłowodowy?

Jak sama nazwa wskazuje, kluczową rolę w dostarczaniu do domów i firm niezwykle szybkiego internetu ma światło. Transfer danych odbywa się za pomocą przewodu światłowodowego, który wypełniony jest przezroczystym włóknem szklanym oraz innymi tworzywami sztucznymi. Istnieje wiele rodzajów kabli światłowodowych, które ze względu na swoją konstrukcję, pozwalają osiągać różne prędkości internetu. Bardzo dużo zależy od rodzaju włókna szklanego, jakie wykorzystywane jest w budowie przewodów. Wyróżnić można m.in.:

  • kable z włóknami jednomodowymi,
  • kable z włóknami wielomodowymi,
  • kable włókniste,
  • kable paskowe,
  • kable warstwowe.

Różni je chociażby grubość czy sposób załamywania światła. Niemniej każdy z nich jest znakomitym nośnikiem danych. W efekcie mogą one przemieszczać się z zawrotną prędkością, która jest niedostępna, np. dla internetu przekazywanego przez sieć kablową.

Różnice w prędkości internetu światłowodowego

W ogólnym założeniu sieci światłowodowej, która jest częścią technologii FTTX, przewody łączą centralę z indywidualnymi odbiorcami. Niemniej nie jest to równoznaczne z tym, że kabel światłowodowy z każdego domu prowadzi wprost do operatora. Współcześnie, z racji ogromnego zainteresowania internetem światłowodowym, często nowe połączenia światłowodowe podłącza się do wspólnej sieci za pomocą urządzeń aktywnych i pasywnych.

W praktyce najpopularniejszymi rodzajami systemu telekomunikacyjnego FTTX są warianty FTTH (Fiber-to-the-Home) oraz FTTB (Fiber-to-the-Building). Oznaczają one, że przewód dociera do ściany budynku abonenta lub podłączany jest bezpośrednio do lokalu. W przypadku niektórych osiedli stosowany jest wariant FTTC, w myśl którego światłowód dociera do skrzynki rozdzielczej. Rodzaj systemu przekłada się na prędkość łącza. Uogólniając, zależność tę można przedstawić w następujący sposób:

  • ADSL2+ – prędkość do 24 Mb/s,
  • FTTC – prędkość do 80 Mb/s,
  • FTTB – prędkość do 1 Gb/s,
  • FTTH – prędkość do 10 Gb/s.

Jednocześnie wraz z rosnącą przepustowością zmniejsza się opóźnienie w transferze (ping), a także wzrasta odporność na wszelkiego rodzaju zakłócenia.

Jak przebiega instalacja internetu światłowodowego?

Podstawowym zadaniem operatora jest oczywiście dotarcie z przewodem światłowodowym do abonenta. Czasami operatorzy korzystają z istniejącej infrastruktury, a niekiedy muszą fizycznie doprowadzić kabel do domu czy osiedla. Światłowód najczęściej umieszczany jest pod ziemią i wyprowadzany tuż przy elewacji budynku. Alternatywą mogą być przewody prowadzone drogą napowietrzną – na słupach.

Aby korzystać z internetu światłowodowego w domu, potrzebne są odbiornik światłowodowy oraz router. W przypadku tego drugiego urządzenia, koniecznie trzeba zadbać o model, który umożliwi stworzenie sieci Wi-Fi o wysokiej przepustowości. Dotyczy to zwłaszcza systemu FTTH, gdzie prędkości transferu są największe. Niemniej bez względu na jakość routera, najlepszym rozwiązaniem dla korzystania z pełni mocy światłowodu jest połączenie komputera z routerem za pomocą kabla Ethernet.

Ile kosztuje internet światłowodowy?

Wbrew pozorom najszybszy internet wcale nie musi być najdroższy. Jeśli mieszkamy w granicach istniejącej infrastruktury, zarówno podłączenie, jak i korzystanie z szybkiego łącza nie jest problemem. Cena uzależniona jest od przepustowości. Nawet jeśli do naszych drzwi dociera kabel w systemie FTTH, przepustowość może być ograniczona przez operatora. Zatem ile kosztuje internet światłowodowy? Za przykład może posłużyć atrakcyjna cenowo oferta domowego światłowodu w Play. Internet o prędkości do 300 Mb/s to koszt 50 zł miesięcznie. Niemniej często klienci decydują się na wybór większej mocy – 600 Mb/s, gdyż miesięczny koszt wrasta tylko do 60 zł.

Czy warto zapłacić taką cenę? Osoby, które intensywnie korzystają z sieci, od razu zauważą różnicę, np. podczas rozgrywki online czy oglądania filmów na platformach streamingowych w jakości 4K. Poza tym do głównych atutów internetu światłowodowego możemy zaliczyć:

  • niski ping – to informacja istotna zwłaszcza dla graczy, którzy nie będą odczuwać opóźnienia w trakcie rozgrywki online;
  • stabilne połączenie – awarie światłowodu należą do najrzadszych i przytrafiają się sporadycznie. Nie ma zakłóceń w jakości uzależnionych od pogody, jak to dzieje się chociażby w przypadku internetu mobilnego;
  • wiele urządzeń korzystających z sieci jednocześnie – przepustowość światłowodu jest bardzo duża i pozwala na jednoczesny transfer danych na kilka urządzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj