Zalety Business Intelligence dostrzega coraz więcej organizacji. Mowa nie tylko o dużych podmiotach, które nierzadko dysponują dedykowanymi zespołami analityków i specjalistów od wizualizacji danych, ale również średnich i małych firmach, które chcą opierać swoje decyzje na danych. Czy Power BI, będący jednym z wiodących narzędzi klasy BI, sprawdzi się w każdej firmie? Jakie korzyści niesie za sobą wdrożenie zaawansowanej analityki w organizacji?

Czym jest Power BI?

Power BI to obecnie jedno z wiodących narzędzi klasy Business Intelligence, które pozwala budować przejrzyste i łatwe w odbiorze wizualizacje. Wizualne analizowanie danych niesie za sobą wiele biznesowych korzyści. Pozwala lepiej zrozumieć dostępne dla organizacji dane, udostępnić je osobom decyzyjnym i monitorować w czasie rzeczywistym.

Zaletą Power BI jest również możliwość zbudowania połączeń z różnymi źródłami danych –  m.in. firmową hurtownią danych, danymi pochodzącymi z plików Excel, plików tekstowych, stron internetowych czy systemów CRM. Na bazie tych połączeń można następnie zbudować model danych, który będzie w logiczny sposób łączył je ze sobą. Tak przygotowane dane można w kolejnym kroku wizualizować, by wydobyć z nich wartość biznesową.

Czy warto zdecydować się na wdrożenie Power BI?

Wdrożenie narzędzia klasy BI w każdej organizacji wymaga odpowiedniego przygotowania. Kluczowe jest niewątpliwie stworzenie odpowiedniej kultury danych. Paliwem dla wszystkich narzędzi analitycznych są dane. Warto tym samym zadbać o to, by je prawidłowo identyfikować i gromadzić. Odpowiednio zaprojektowana architektura danych niewątpliwie wiele ułatwia i pozwala skuteczniej wdrażać rozwiązania Business Intelligence.

Samo wdrożenie Power BI jest niezwykle proste. Podstawowa licencja Power BI jest darmowa, jednak cechuje się licznymi ograniczeniami. By cieszyć się większym zakresem możliwości, które z perspektywy organizacji będą wręcz niezbędne, trzeba liczyć się z kosztem na poziomie od kilku do kilkunastu euro miesięcznie za każdego użytkownika. Nie jest to tym samym inwestycja, która może przesadnie nadszarpnąć firmowy budżet. Potencjalny zwrot z takiej inwestycji jest natomiast bardzo wysoki.

By w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w danych, warto pomyśleć też o zatrudnieniu specjalistów, którzy doskonale znają się na modelowaniu danych i ich wizualizacji.

Korzyści wdrożenia Power BI w firmie?

Wdrożenie Power BI w formie niesie za sobą szereg istotnych korzyści. Po pierwsze pozwala wykorzystać potencjał drzemiący w biznesowych danych i przetłumaczyć je na wartość dla organizacji. Decyzje oparte na danych są trafniejsze i prowadzą do lepszych rezultatów – pozwalają generować wyższą sprzedaż, optymalizować koszty, planować skuteczniejsze kampanie reklamowe czy identyfikować wszelkie nieprawidłowości.

Ogromnym atutem jest również możliwość udostępnienia stworzonych dashboardów szerszemu gronu odbiorców. Analityk danych jest w stanie poradzić sobie z milionami rekordów, jednak bez konkretnej wiedzy domenowej nie będzie w stanie dostrzec w danych ich pełnego potencjału. Udostępniając firmowym ekspertom interaktywne dashboardy  i umożliwiając im „zabawę” z danymi, istnieje szansa na dostrzeżenie pewnych ukrytych prawidłowości czy problemów, których właściwe zaadresowanie pozwoli wypracować dodatkowe korzyści dla firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj