Leasing uznaje się za bardzo opłacalną opcję, przede wszystkim dla przedsiębiorców. Ta forma finansowania jest korzystna, zwłaszcza w porównaniu z kredytami bankowymi. Czym jest leasing operacyjny? Czym różni się od finansowego? Sprawdzamy.

Co to jest leasing operacyjny?

Na wstępie warto krótko opisać samo pojęcie leasingu. Termin ten można zdefiniować jako umowę między leasingodawcą i leasingobiorcą. Leasing polega na przekazaniu przedmiotu (na przykład samochodu, maszyny rolniczej, sprzętu biurowego) leasingobiorcy w zamian za opłatę rat dla leasingodawcy. Leasing operacyjny to najbardziej znana forma, która opiera się na przekazaniu środka trwałego, materialnego. Przykładem może być wzięcie samochodu w leasing. W takim przypadku biorca opłaca raty, a później może, ale nie musi, wykupić samochód. Wszelkie opłaty związane z korzystaniem z samochodu, a także raty leasingobiorca może wpisać w koszty uzyskania przychodu, a tym samym obniżyć podatek firmowy. Takie rozwiązanie może być bardzo dobre dla osób, które nie mają wystarczających środków na zakup danego przedmiotu, na przykład samochodu lub sprzętu wysokiej jakości do biura. Dodatkowo leasing operacyjny daje korzyści podatkowe, a tym samym jest po prostu opłacalny dla przedsiębiorcy.

Czym jest leasing finansowy?

Leasing finansowy, nazywany także kapitałowym, opiera się na przekazaniu środka trwałego w użytkowanie, jednak w tym wypadku przedmiot jest zapisany jako własność leasingobiorcy. Oznacza to, że rata jest zawsze podzielona na dwie części, a więc kapitałową i odsetkową, podobnie jak to się dzieje w przypadku kredytów bankowych. Przedsiębiorca może odliczyć koszty odsetkowe raty leasingowej, a także koszty amortyzacji. Podatek VAT z kolei musi zostać zapłacony z góry. Zwykle uznaje się, że leasing finansowy jest korzystniejszy dla małych podatników. Dodatkowo na to rozwiązanie warto się zdecydować w sytuacji, gdy przedmiot umowy jest opodatkowany w sposób preferencyjny, na przykład tak jak sprzęt medyczny. W takim wypadku stawka VAT wynosi 8%. Z kolei w leasingu operacyjnym stawka podatku VAT zawsze wynosi 23%.

Czym różni się leasing od kredytu?

W tym miejscu warto jeszcze zaznaczyć, że leasing operacyjny i finansowy nie są tożsame z kredytami. Największą zaletą leasingu są mniejsze formalności niż w przypadku kredytu bankowego. Tym samym przedsiębiorca znacznie łatwiej może uzyskać finansowanie. Z drugiej strony zwykle leasingobiorcy płacą więcej, ale mogą skorzystać podatkowo. Przedsiębiorca musi jednak zawsze dokładnie ocenić, co dla niego i jego firmy jest bardziej opłacalne: leasing operacyjny, leasing finansowy, kredyt, czy też wynajem długoterminowy. Konieczne jest wzięcie pod uwagę sytuacji finansowej firmy oraz innych aspektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj