Faktoring zyskuje na popularności, co chyba nikogo nie dziwi, bowiem jest to niezmiennie jeden ze skuteczniejszych sposobów na zachowanie płynności finansowej firmy. Usługa polega na tym, że przedsiębiorca po wystawieniu klientowi faktury, przekazuje dokument firmie faktoringowej. Od tego momentu odroczony termin płatności na fakturze w zasadzie nie ma dla przedsiębiorcy znaczenia, gdyż firma faktoringowa wypłaca wartość faktury – nawet w 24 godziny, w wysokości sięgającej do 100% należności. Usługa faktoringu to jednak rozwiązanie, za które musimy zapłacić. Ile dokładnie? Sprawdziliśmy. Przyjrzeliśmy się także korzyściom, na jakie może liczyć przedsiębiorca korzystający z faktoringu.
Gwarancja płynności finansowej Twojego biznesu? Stała miesięczna opłata
Zanim odpowiemy, ile kosztuje faktoring, zatrzymamy się na samym mechanizmie działania tego typu usługi. Wiesz już, że dzięki faktoringowi możesz uzyskać niemal natychmiastową zapłatę za sprzedany produkt, zrealizowany projekt, czy wykonaną usługę. Także w sytuacji, gdy wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności. Wypłatę należności przejmuje tutaj na siebie faktor (firma faktoringowa). Dzięki temu nie czekasz na pieniądze potrzebne m.in. na bieżące zobowiązania. Firma faktoringowa wypłaca należności wynikające z faktur, sama czekając na wpływy regulowane przez Twoich klientów.
Faktoring to opcja dedykowana w zasadzie każdemu przedsiębiorcy. Jak przekonaliśmy się na https://ideamoney.pl/faktoring-miedzynarodowy, również firmy próbujące swoich sił na rynkach zagranicznych mogą z powodzeniem skorzystać z takiej właśnie opcji. W przypadku faktoringu międzynarodowego spektrum zastosowania usługi dodatkowo się poszerza, bowiem mamy tutaj wariant zarówno faktoringu eksportowego oraz importowego.
W każdym przypadku usługa faktoringu zapewnia przedsiębiorstwu płynność finansową. Jednak za każdą usługę musimy zapłacić. Tutaj standardowym rozwiązaniem jest stała, miesięczna opłata abonamentowa (niezależnie od ilości wystawianych i przekazywanych faktorowi w miesiącu faktur). Składają się na nią opłaty administracyjne, opłaty związane z korzystaniem z dedykowanego systemu oraz prowizja za limit faktoringowy. Z kolei sam limit przyznawany jest firmie indywidualnie.
A jeśli nie abonament, to co? Rozwiązanie możesz dopasować indywidualnie
Abonament to z pewnością bardzo wygodna opcja. Niekoniecznie jednak dla wszystkich. Charakter prowadzonej działalności, konkretna branża, czy też jej sezonowość mogą wymagać zindywidualizowanego lub po prostu bardziej dopasowanego modelu rozliczeń. Okazuje się jednak, że takie rozwiązania są ogólnodostępne i oferowane przez firmy faktoringowe, oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy solidnego dostawcę usługi z bogatą ofertą rozwiązań.
Na co można liczyć wybierając zindywidualizowaną opcję faktoringu? Będzie to m.in. dopasowanie limitu faktoringowego, czy też modeli rozliczeń. W każdym przypadku koszt faktoringu zależeć będzie od rodzaju wybranego produktu, wielkości limitu, ilości faktur przekazywanych do sfinansowania oraz ich wartości. Trudno zatem określić jednoznacznie, ile kosztuje faktoring, bowiem jest to usługa, która nawet w swojej standardowej formie może nieco się różnić zarówno w modelu rozliczeniowym, jak i w zakresie ponoszonych kosztów w zależności od prowadzonej przez nas działalności.
Jakich korzyści dostarcza firmom faktoring?
Płynność finansowa bywa nie do przecenienia. Brak konieczności oczekiwania na płatności realizowane przez klientów umożliwia realizację bieżących zobowiązań, wykonywanie kolejnych zleceń, zakup potrzebnych materiałów itd. Czy to jedyna korzyść płynąca z takiego rozwiązania? Otóż nie. Na „pierwszy rzut oka” może nie wydawać się to oczywiste, ale usługa faktoringu pozwala budować dobre relacje z klientami. Dlaczego? Wystawianie faktur z odroczonymi, zgodnie z życzeniem klienta, terminami płatności nie wyklucza otrzymania należności w zasadzie od ręki. Faktury opłaca tutaj firma faktoringowa. A wydłużone terminy płatności mogą stanowić o Twojej przewadze konkurencyjnej i być elementem szczególnie docenianym przez klientów.
Firmy faktoringowe najczęściej pomagają również w ewentualnej windykacji przeterminowanych należności, wcześniej monitorując spłaty faktur, co wyraźnie odciąża przedsiębiorców w codziennej działalności.