Zbieranie starych monet to jedna z popularnych form kolekcjonerstwa, która stale zyskuje na znaczeniu. Kupno i sprzedaż numizmatów jest nie tylko ciekawą pasją, ale również dobrym sposobem na dodatkowy zastrzyk gotówki. Decyzja o sprzedaży starych monet wymaga jednak dokładnej wyceny. W jaki sposób można sprawdzić wartość starych monet? Przychodzimy z odpowiedzią!
Wycena monet – na czym polega?
Określenie wartości starych monet na własną rękę może być trudne. W szczególności dotyczy to początkujących kolekcjonerów, którzy nie dysponują fachową wiedzą na temat poszczególnych egzemplarzy. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak wycenić stare monety?
Profesjonalnej oceny wartości dokonają przede wszystkim zaufane punkty numizmatyczne. Warto przy tym zaznaczyć, że aktualnie można wycenić numizmaty bez wychodzenia z domu, jako że wiele sklepów lub aukcji numizmatycznych oferuje tego rodzaju usługi online. Ocena autentyczności monet przez specjalistów w branży zapewniają uzyskanie rzetelnej opinii na temat pozyskanych zbiorów. Wiedza o tym, czy kolekcjoner dysponuje wartościowymi egzemplarzami, jest niezbędna, aby zacząć uczciwie handlować monetami.
Czy samodzielna wycena monet może być skuteczna?
Skup i profesjonalna wycena monet nierzadko powierzane są profesjonalnym firmom numizmatycznym jak: https://aukcje.numimarket.pl/. Ich wiedza i doświadczenie są wystarczające, aby dokonać rzetelnej weryfikacji. Zdarza się jednak, że zbieracze starych monet decydują się podjąć tego zadania na własną rękę. Zazwyczaj dotyczy to kolekcjonerów, którzy chcą własnymi sposobami przekonać się o autentyczności swoich zbiorów. O wartości starych monet decydują m.in.:
- stan zachowania,
- popularność na rynku numizmatycznym,
- rodzaj kruszcu,
- pochodzenie,
- motywy i zdobienia,
- czas powstania.
Każdy z elementów odgrywa istotną rolę przy ustalanie wartości danych monet. Uwzględnienie różnych aspektów oznacza jednak, że samodzielna wycena nie jest prostym i łatwym zajęciem. Istnieją jednak rozwiązania, które mogą okazać się pomocne. Dobrą opcją są katalogi numizmatyczne, zawierające informacje m.in. o odmianie, stopniu rzadkości, czy cenach skupu. Należy jednak zwrócić uwagę, czy informacje tam zawarte, nadal są aktualne. Innym, równie skutecznym sposobem są aukcje internetowe. W tym celu warto zerknąć na wyniki sprzedażowe zarówno polskich, jak i zagranicznych serwisów aukcyjnych. W przypadku samodzielnej wyceny monet lepiej nie korzystać z portali społecznościowych, na których często pojawiają się niezweryfikowane informacje z zakresu numizmatyki. Skutecznym rozwiązaniem będzie śledzenie trendów i wyników sprzedażowych, ale równie pomocne mogą okazać się artykuły i informacje, podawane przez sprawdzone i rzetelne źródła wiadomości.
Co jeszcze pomaga identyfikować monety?
Jak już zostało wspomniane, wartość monety zależy od wielu aspektów, a przy określaniu stanu monety ważna jest także:
- Skala rzadkości monet – jest wyrażona symbolami od R, R1 do R8 i R* – 1 (unikat). Jeśli cyfra przy literze R wzrasta, ilość zachowanych monet ulega zmniejszeniu, co oznacza z kolei, że wartość numizmatu rośnie. Przy wyznaczaniu stopnia rzadkości brane są pod uwagę zachowane i dostępne w wybranej formie monety.
- Grading – podaje informacje o stanie zachowania numizmatu zgodnie z ustaloną skalą. Grading umożliwia więc nie tylko oszacowanie wartości nominału, ale również potwierdzenie jego autentyczności.
- Skala Sheldona – jest 70-punktową skalą numeryczną. Monety są weryfikowane pod kątem swojej wartości, poprzez przyznanie im oceny – od 1 (wartość najniższa) do 70 (wartość najwyższa). Dzięki skali Sheldona możliwe jest ustalenie rzeczywistej wartości rynkowej starych monet.