Praktycznie każdy proces związany z konstruowaniem i wytwarzaniem nowych wyrobów, produktów czy technologii jest obecnie wspomagany przez zaawansowane systemy informatyczne. Spośród wielu dostępnych rozwiązań, na szczególną uwagę zasługują systemy klasy CAD/CAM.
Systemy wspomagania procesów produkcyjnych i przemysłowych
Proces projektowania i wytwarzania nowych rozwiązań to kluczowy z biznesowego punktu widzenia etap procesowy, od którego w dużej mierze zależy długoterminowy sukces firmy. To właśnie tworzenie nowych rozwiązań, prototypowanie, odpowiednia konfiguracja urządzeń odpowiedzialnych za wytworzenie i utrzymanie optymalnych parametrów technicznych generuje największe koszty, a zaraz daje potencjał do osiągania największych oszczędności.
Nic więc dziwnego, że nawet w małych przedsiębiorstwach zaawansowane systemy wspomagania procesu projektowania i wytwarzania są stosowane i zapewniają dalece idącą optymalizację procesów biznesowych. Spośród wielu dostępnych na rynku rozwiązań informatycznych, systemy klasy CAD (Computer Aided Design) i CAM (Computer Aided Manufacturing) mają największy udział w pracach związanych z konstruowaniem i tworzeniem nowych technologii, niezbędnych do rozwoju niezliczonych sektorów gospodarki.
Systemy klasy CAD
Systemy klasy Computer Aided Design to integralny element pracy każdego zespołu projektowego. Nadrzędny cel systemu to znaczące wspomaganie procesów konstrukcyjnych i projektowych przy tworzeniu zaawansowanych modeli technicznych, uwzględniających nie tylko modelowanie geometryczne, ale także determinowanie istotnych parametrów nowego rozwiązania oraz tworzenie komputerowego odwzorowania konstrukcji, która wcześniej była na etapie prac koncepcyjnych.
Nowoczesne systemy CAD na przestrzeni lat rozwijały się i wzbogacały zespół projektowy o coraz to nowe funkcjonalności, by dzisiaj dysponować ogromną bazą znormalizowanych elementów, a także specjalnymi modułami, których celem jest tworzenie animacji, symulacji i wizualizacji nowo powstałych produktów i wyrobów.
Systemy CAD to niezwykle istotne wsparcie, które zapewnia swoistego rodzaju pomost pomiędzy pomysłem a realnym planem wytworzenia produktu. Dlatego też technologia ta wykorzystywana jest w branży produkcyjnej, przemysłowej, motoryzacyjnej i wielu innych.
Systemy klasy CAM
Żaden zoptymalizowany proces produkcyjny nie może dzisiaj obyć się bez zaawansowanej, wspieranej informatycznie technologii, która będzie w stanie odczytać nawet najbardziej zaawansowany projekt i na podstawie danych źródłowych stworzyć gotowy produkt. Za ten etap odpowiada system CAM (Computer Aided Manufacturing), który przez ekspertów uważany jest za ostatnią technologią dzielącą zespół projektowy od uzyskania całkowicie nowego produktu w postaci fizycznej.
Głównym celem systemu klasy CAM jest wygenerowanie prawidłowej trajektorii ruchów narzędzi odpowiedzialnych za tworzenie danych modeli 3D. Mowa tu więc o maszynach CNC, obrabiarkach, tokarkach i wszelkich innych urządzeniach, które są zintegrowane z systemem CAM i będą w stanie stosować się do precyzyjnych instrukcji. Systemy CAM, dzięki swoim inteligentnym rozwiązaniom pozwalają na zautomatyzowanie pracy polegającej na wprowadzaniu parametrów technicznych nowego wyrobu. Tak naprawdę osoba odpowiedzialna za obsługę tego elementu procesu zmniejsza swój dział jedynie do nadzoru.
System CAD/CAM jako zintegrowany ekosystem
Zarówno system CAM, jak i system CAD mogą występować w naszej firmie jako samodzielne, odrębne systemy informatyczne odpowiedzialne za konkretny proces konstrukcyjno-produkcyjny. Jednak najlepsze efekty osiąga się poprzez wykorzystanie efektu synergii, jaką tworzy ekosystem zintegrowanych systemów CAD/CAM od CAM Technology.
Takie zintegrowane środowisko wspomagania procesów projektowych zapewni niespotykaną efektywność procesów produkcyjnych – wszystkie modele stworzone z wykorzystaniem systemu CAD mogą być automatycznie przetworzone przez system CAM, co w jeszcze większym stopniu zmniejsza udział inżynierów w całym procesie i zapewnia najwyższą jakość realizowanego procesu.