Kontrola komputera pracownika to pokusa wielu przedsiębiorców. Brak zaufania i chęć poprawy wydajności pracy sprawia, że program do monitorowania komputera pracownika to bardzo pożądana aplikacja wśród pracodawców. Co warto wiedzieć o tego typu oprogramowaniu?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak działa monitoring komputera pracownika
  • czy firma ma obowiązek poinformować pracownika o monitoringu
  • czy monitorowanie w celu zapewnienia organizacji pracy stanowi naruszenie dóbr osobistych pracownika

Pamiętajmy, że zgodnie z postanowieniami kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o tym, że w firmie zostanie zainstalowane oprogramowanie umożliwiające monitorowanie pracownika i jego zachowania. Warto o tym pamiętać zanim zdecydujemy się na instalację odpowiednich aplikacji.

Jak działa monitorowanie komputera pracownika w celu kontroli czasu pracy?

Według wielu przedsiębiorców monitorowanie pracownika pozwala na lepszą kontrolę nad pracownikami, większą wydajność pracy i błyskawiczne wykrywanie nieprawidłowości. Czy tak jest naprawdę zdania są podzielone. Ale dobrze wdrożony monitoring komputera pracownika pozwala na lepsze zarządzanie czasem pracy oraz przepływem zadań pomiędzy pracownikami.

Aplikacje do monitorowania komputera pracownika to nie tylko czysta analiza czasu pracy. Nowoczesne oprogramowanie pozwala analizować znacznie większą liczbę parametrów takich jak np. analiza zainstalowanych aplikacji pod kątem ich legalności oraz produktywności. Sprawdza, kiedy i jak długo pracownik używa danego oprogramowania. Monitoruje również instalację nowych programów, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla firmy. Oprogramowanie pozwala również na analizę portów USB i blokadę urządzeń przenośnych, aby zapobiec wyniesieniu poufnych danych.

W ramach podstawowej funkcjonalności jaką jest monitoring produktywności pracowników, pracodawca otrzymuje informacje takie jak: czas korzystania z danej aplikacji lub strony internetowej, analiza aktywności użytkownika w czasie rzeczywistym, cykliczny zapis zawartości ekranu komputera, czy blokada wybranych stron www.

Czy monitoring pracowników oraz służbowej aktywności internetowej pracowników podczas monitorowania komputera ma sens?

Oprogramowanie do monitoringu komputera pracownika daje wiele korzyści dla firmy. Teoretycznie już samo jej zainstalowanie poprawia
efektywność pracowników w danej firmie. Pracodawca zyskuje spokój, ponieważ ma świadomość że zawsze może sprawdzić co w danej chwili robi jego pracownik. Ale tego typu oprogramowanie daje więcej wymiernych korzyści.

Najważniejszą z nich jest zwiększony poziom bezpieczeństwa. Monitorowanie komputera pracownika pozwala szybko zapobiegać instalacji złośliwego oprogramowania oraz wchodzenia na strony o podejrzanej zawartości. Zmniejsza również ryzyko wyniesienia danych przez samego pracownika na urządzeniach przenośnych.

Monitoring czasu pracy pozwala na optymalizację pracy zespołu oraz umożliwia lepszy podział zadań i obowiązków wśród pracowników. Umożliwia również optymalizację wykorzystania zasobów firmy poprzez analizę używalności oprogramowania i kontrolę ilości wydruków. Dzięki temu firma nie marnuje budżetu na aplikacje i produkty, które w firmie nie są zbyt często wykorzystywane.

Z tego względu warto się przyjrzeć tego rodzaju aplikacjom (np. od ITManager), nawet jeśli w pełni ufamy swoim pracownikom. Dzięki właściwemu korzystaniu z oprogramowania możemy sprawić, że będzie im się pracowało lepiej i wydajniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj