Co do zasady kobiecie, która urodziła dziecko, przysługuje urlop macierzyński. Prawo reguluje długość tego okresu, a także wysokość wynagrodzenia. Obecnie trwają prace nad wydłużeniem urlopu dla rodziców wcześniaków. Dodatkowy okres urlopowy będzie przysługiwał pracującym mamom, tatom, a także opiekunom prawnym, rodzicom zastępczym i adopcyjnym. Sprawdź, jakie zmiany nadchodzą.

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński można rozpocząć maksymalnie 6 tygodni przed planowaną datą porodu. Jeżeli kobieta zatrudniona nie korzystała z niego wcześniej, to na datę rozpoczęcia przyjmuje się datę porodu. Obecnie wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi:

  • 20 tygodni – przy urodzeniu jednego dziecka,
  • 31 tygodni – przy urodzeniu dwojga dzieci,
  • 33 tygodnie – przy urodzeniu trojga dzieci,
  • 35 tygodni – przy urodzeniu czworga dzieci,
  • 37 tygodni – przy urodzeniu pięciorga dzieci.

Przyszła mama nie może zrzec się prawa do urlopu macierzyńskiego, ale może z niego zrezygnować po odbytych 14 tygodniach i wrócić do pracy, a pozostałą część urlopu przejmie ojciec dziecka. Trzeb złożyć stosowny wniosek, jednocześnie dołączając kopię wniosku pracownika, który przejmie pozostałą część urlopu. Za urlop macierzyński przysługuje 100% wynagrodzenia wypłacanego przez pracodawcę w okresie ostatnich 12 miesięcy. Jeżeli do 21 dni po porodzie złoży wniosek o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze, to otrzyma 80% pensji. By otrzymać stosowne świadczenie, trzeba przedstawić pracodawcy stosowane dokumenty. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zapytaj o obowiązujące przepisy doświadczonej księgowej z biura Anavo https://anavo-ksiegowosc.pl.

Urlop rodzicielski

Kobieta zatrudniona na umowę o pracę po 20 tygodniach urlopu macierzyńskiego może rozpocząć urlop rodzicielski. Przysługuje zarówno mamie, jak i tacie dziecka. Może być wykorzystany przez oboje rodziców. Wymiar urlopu wynosi łącznie:

  • 41 tygodni – przy urodzeniu jednego dziecka,
  • 43 tygodnie – przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

W przypadku posiadania zaświadczenia „za życiem”, długość urlopu wydłuża się o 25 tygodni. Warto pamiętać, że urlop rodzicielski można podzielić na maksymalnie cztery części do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy szósty rok życia. Warto pamiętać, że każdy zatrudniony na umowę o pracę rodzic może skorzystać z prawa do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego i nie może się go zrzec na rzecz drugiego rodzica. Co ważne, na wniosek rodzica może on wrócić do pracy za zgodą pracodawcy, a jeśli drugi rodzic nie przejmie urlopu i z niego zrezygnuje, to ta część wolnego przepadnie. W specyficznych sytuacjach najlepiej zapytać doświadczonego specjalistę, który ma doświadczenie w prowadzeniu kadr z https://anavo-ksiegowosc.pl/ksiegowosc-otwock.html.

Rodzicom przysługuje również urlop wychowawczy, łącznie do 36 miesięcy, który w przeciwieństwie do macierzyńskiego i rodzicielskiego jest bezpłatny. W tym czasie obowiązuje ochrona stosunku pracy. Po powrocie pracodawca musi dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jeśli jest to niemożliwe, to na równorzędnym. Jedyną opcją rozwiązania stosunku pracy jest ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj