W dzisiejszych czasach niemal wszyscy przedsiębiorcy korzystają z dobrodziejstw internetu, aby zapewnić swoim klientom łatwy dostęp do usług i produktów. Strona internetowa, aplikacja mobilna czy aplikacja webowa — które rozwiązanie będzie najlepsze?  W dobie tak wielu możliwości trudno wybrać właściwą. Tym bardziej że ich definicje nie zawsze są do końca jasne. Poznaj różnice między aplikacjami desktopowymi, mobilnymi i webowymi.

Aplikacja webowa, desktopowa czy mobilna — poznaj różnice

Użytkownicy często określają aplikacje webowe mianem stron internetowych. To jednak dwie różne rzeczy. Głównym zadaniem strony internetowej jest dostarczanie informacji.

Ze stroną internetową masz do czynienia, kiedy znajdujesz opis usługi lub cennik, ale nie możesz dokonać zakupu czy płatności. Aplikacje natomiast mają określone funkcjonalności, które służą do wykonywania różnych interakcji (w zależności od tego, dla jakiego przedsiębiorstwa zostały stworzone). Istnieją 3 rodzaje aplikacji:

  • aplikacje desktopowe — żeby z nich skorzystać, musisz zainstalować je na swoim komputerze, a wszystkie działania mają miejsce w ramach wewnętrznych zasobów (czasem procesy odbywają się w trybie mieszanym),
  • aplikacje mobilne — muszą być pobrane oraz zainstalowane na urządzeniu mobilnym z odpowiednim systemem operacyjnym (IOS lub Android),
  • aplikacje webowe — możesz z nich korzystać z poziomu przeglądarki zarówno na komputerze, jak i na urządzeniu mobilnym.

Funkcjonalności aplikacji webowych

Wśród wymienionych opcji najpraktyczniejsza jest ta, która jest dostępna z poziomu przeglądarki internetowej, czyli aplikacja webowa. Jeśli Twoi klienci oczekują dostępu do usług w każdym momencie i z każdego urządzenia, to aplikacja internetowa będzie najlepsza do obsługi Twojego biznesu.

Z tym rozwiązaniem masz do czynienia za każdym razem, kiedy w sieci podejmujesz jakieś działania. Tak więc wszystkie portale informacyjne z możliwością dyskusji, miejsca w internecie, które pozwalają na słuchanie muzyki, portale społecznościowe, strony z możliwością dokonywania rezerwacji czy płatności to właśnie aplikacje webowe.

Inwestycja w aplikację ma sens, ponieważ pomaga ona w budowaniu marki oraz tworzeniu relacji z klientem dzięki możliwości interakcji. Dedykowane aplikacje pozwalają na zapewnienie konsumentom najlepszych doświadczeń, dzięki różnorodnym możliwościom indywidualizacji.

Co ważne, wielu przedsiębiorców decyduje się na dedykowane aplikacje webowe, stworzone specjalnie z myślą o ich firmie.  Do takich rozwiązań należą np. sklepy internetowe czy aplikacje służące rezerwacji ii opłacaniu usług.

Korzyści ze stosowania aplikacji webowych

Zalet płynących z wykorzystania aplikacji internetowych jest wiele. Przede wszystkim wybór tego rozwiązania pozwala klientom korzystać z aplikacji na każdym urządzeniu, bez względu na system operacyjny i bez konieczności pobierania oprogramowania. Aplikację webową otworzysz nawet w przeglądarce urządzenia w Twoim samochodzie.

W przypadku aplikacji internetowych nie ma też konieczności dokonywania aktualizacji, w przeciwieństwie do aplikacji mobilnych. Twoi klienci nie muszą czekać na zaktualizowanie oprogramowania, aby rozpocząć działania w Twojej aplikacji webowej. Łatwa dostępność to tylko jedna z wielu zalet aplikacji webowych. Wśród pozostałych korzyści można wymienić m.in.:

  • bezpieczeństwo danych — wszystkie informacje przechowywane są na zewnętrznym serwerze, dlatego nie grozi Ci ich utrata nawet w przypadku poważnej awarii sprzętu,
  • możliwość tworzenia oprogramowania PC/Mac oraz aplikacji PWA — łączącej zalety rozwiązań webowych oraz mobilnych (dostępność bez względu na sprzęt czy system operacyjny, możliwość interakcji poprzez powiadomienia push),
  • niskie wymagania sprzętowe — procesy wykonywane są po stronie serwerów, więc migracja dużej ilości danych nie obciąża nadmiernie urządzenia (dobrym przykładem jest serwis organizacji Grant Thornton z funkcjonalnościami wspierającymi tworzenie contentu dla klientów biznesowych),
  • brak ograniczeń geograficznych — aplikacje webowe są dostępne z każdego miejsca na świecie,
  • brak kosztów dystrybucji — nie trzeba ponosić kosztów związanych z udostępnieniem klientom oprogramowania za pośrednictwem np. AppStory.

Jak połączyć zalety aplikacji webowej i mobilnej

Co jednak zrobić, kiedy Twoim klientom zależy na równoczesnym korzystaniu zarówno z plusów oferowanych przez rozwiązanie webowe, jak i mobilne? Możesz zdecydować się na aplikację hybrydową, taką jak stworzona w Cogitech platforma zarządzania połączona z aplikacją mobilną Neonail z programem lojalnościowym.

Działa jak aplikacja internetowa, ale jest pobierana i instalowana na urządzeniu. Dzięki zbudowaniu jej w oparciu o wieloplatformowy kod można ją stosować na każdym sprzęcie bez względu na system operacyjny. Charakteryzuje się dużą wydajnością i szybkim działaniem, co zdecydowanie poprawia doświadczenia klientów.

Dedykowane rozwiązanie dla Twojego biznesu pozwala też na stosowanie wszystkich funkcjonalności aplikacji webowej, przy jednoczesnym wykorzystaniu niektórych zalet płynących z aplikacji mobilnych takich jak np. powiadomienia push, czy poświadczenie za pomocą podpisu elektronicznego. Aplikacją wykorzystującą taką możliwość jest stworzony w Cogitech dedykowany system CRM dla sieci biur wirtualnych  Biuro29.

Jaką aplikację wybrać?

Wybór rodzaju aplikacji dla Twojej firmy nie jest łatwym zadaniem. Wszystko zależy od tego, jakich funkcjonalności potrzebujesz, a także od tego, czego oczekują Twoi odbiorcy. Korzystając z usług doświadczonego software house’u, możesz liczyć na profesjonalne doradztwo i pomoc w podjęciu trafnej decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj