Przedsiębiorstwo istniejąc na rynku, dąży do ciągłego rozwoju, który niejednokrotnie wiąże się z wejściem na rynki w innych państwach. Na znaczeniu zyskuje wtedy global sourcing, dzięki któremu możliwe jest zoptymalizowanie łańcucha dostaw i zyskanie konkurencyjności na rynku. To niezwykle popularna strategia, do której przekonuje się coraz więcej przedsiębiorstw. Czym jest global sourcing oraz jakie są zalety jego stosowania? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym jest global sourcing?
Global sourcing to strategia, która polega na pozyskiwaniu zapatrzenia przez przedsiębiorstwa z różnych branż na rynku międzynarodowym. Umożliwia stworzenie łańcucha dostaw o dużej efektywności i wypracowania dobrych relacji z dostawcami w danym kraju. Co istotne, umożliwia skuteczne obniżenie kosztów produkcyjnych, przy zachowaniu standardów świadczonych usług czy produkowanych towarów. Firma korzystając z global sourcing, może skupić się podstawowych obszarach działania, a firma zewnętrza może zając się pozyskiwaniem dostawców, którzy w sposób najtańszy i najefektywniejszy będą w stanie wykonywać usługi i dostarczać towary. Ogromny potencjał global sourcingu związany jest z nieograniczoną dostępnością partnerów biznesowych, którzy poszukiwani są na rynkach międzynarodowych.
Jakie są zalety stosowania global sourcingu?
Global sourcing to strategia, której ogromny potencjał zaczęły zauważać nawet niewielkie przedsiębiorstwa. To ogromna dostępność produktów, które często można nabyć bezpośrednio od producenta po dużo niższej cenie. Omijając pośredników w Polsce, można wiele zaoszczędzić, dodatkowo istnieje możliwość zakupu towarów najwyższej jakości przy zadziwiająco niskiej cenie. Różnice cenowe są również wynikiem mniejszych kosztów wynajęcia pracowników, co ma miejsce w Azji i innych krajach, szczególnie na Wschodzie Europy. Dzięki temu świadczone usługi czy sprzedawane produkty są dużo tańsze. Dodatkowo global sourcing pozwala na dyktowanie cen polskim dostawcom, którzy tracąc klientów, będą zmuszeni dopasowywać się do wymagań klientów. Global sourcing to także możliwość poszerzania horyzontów i zdobywania nowych kontaktów biznesowych, które mogą zaowocować w przyszłości. Bez wątpienia, wysoka jakość produktów i ich korzystna cena pozwala na poszerzanie asortymentu firmy i zdobywanie nowych klientów.
Jakie jeszcze korzyści może dać global sourcing?
Poszukiwanie produktów i usług na rynkach zagranicznych może przynieść całą masę korzyści, nie tylko związanych ze spadkiem kosztów produkcji. Strategia ta umożliwia wybór dostawcy spośród wielu propozycji, dzięki temu można mieć pewność wydajnego i efektywnego przebiegu prac. Dodatkowo global sourcing pozwala łatwiej oszacować koszty produkcji, przeprowadzić audyt czy pozostać w zgodzie z przepisami prawa handlowego. Dzięki temu możliwe jest zdobycie pozycji konkurencyjnej, a także wzrost atrakcyjności przedsiębiorstwa w oczach potencjalnych i obecnych klientów.