Zastanawiasz się, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Formalności są dość proste, a co najważniejsze, nie wymagają od Ciebie ponoszenia kosztów. Jak otworzyć firmę, aby zrobić to zgodnie z przepisami? Zobacz, jakie kolejne kroki powinieneś podjąć.
Działalność gospodarcza jednoosobowa – czym dokładnie jest?
Zastanawiasz się, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Najpierw warto się przyjrzeć, czym charakteryzuje się taka forma prowadzenia działalności.
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to najpopularniejsza forma rozpoczęcia działania w biznesie na własną rękę. Jak wskazuje nazwa, taka forma prawna polega ona na prowadzeniu przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną.
Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) jednostka, w ramach której prowadzi się działalność gospodarczą na własny rachunek – pod swoim imieniem i nazwiskiem.
Taka forma ma wpływ na koszty założenia działalności gospodarczej, jej prowadzenia, opodatkowania, składki do ZUS-u, czy ponoszenie odpowiedzialności za zobowiązania przedsiębiorstwa.
Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest skomplikowane, a całą procedurę można przeprowadzić przez Internet. Jest również całkowicie bezpłatne, co także wpływa na duże zainteresowanie otwieraniem firmy właśnie w takiej formie.
Pomimo nazwy JDG może zatrudniać pracowników. Na rynku działają organizacje składające się nawet z kilkudziesięciu członków zespołu. Chęć budowania firmowej kadry nie odbiera przedsiębiorcy możliwości wyboru tej formy działalności.
Zobacz, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą.
Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą krok po kroku?
Zobacz, jak wygląda założenie jednoosobowej działalności gospodarczej krok po kroku. Nie jest to trudne, a formalności są dość ograniczone.
- Wybierz formę opodatkowania
Jednym z pierwszych kroków jest wybór formy opodatkowania działalności. Do wyboru masz:
- PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych) według skali podatkowej (12 i 32%),
- PIT według stawki liniowej (19%),
- RPE (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) – to uproszczona forma opodatkowania bez możliwości korzystania z odliczeń,
- kartę podatkową – jeszcze bardziej uproszczona forma opodatkowania (brak konieczności prowadzenia ksiąg) dostępna dla niektórych typów działalności.
Wybór formy opodatkowania jest ważny, ponieważ wpływa na koszt prowadzenia działalności gospodarczej. Warto podejmować taką decyzję po konsultacji z księgowym lub doradcą podatkowym.
- Określ kody PKD
Kolejna decyzja dotyczy wyboru kodów PKD. Czym one są? To numery odpowiadające konkretnemu rodzajowi działalności. PKD to natomiast skrót od Polskiej Klasyfikacji Działalności. Znajduje się w niej spis różnorodnych usług.
Kod PKD najłatwiej określić, korzystając ze specjalnej wyszukiwarki. Każda działalność musi być oznaczona przynajmniej jednym kodem (głównym), ale można też przypisać do niej dowolną liczbę kodów dodatkowych.
Wybór kodu ma spore znaczenie, ponieważ niektóre z nich są związane z określonymi przywilejami lub obowiązkami, na przykład koniecznością uzyskania zezwoleń czy koncesji.
Kod PKD można później bez przeszkód zmienić – dodać lub wykreślić go ze swojej działalności.
- Złóż wniosek do CEIDG
CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to urząd, który gromadzi dane o wszystkich firmach działających w Polsce. Rejestracja działalności wymaga skierowania do tej instytucji wniosku CEIDG-1. Jest to bardzo łatwe, darmowe i można zrobić to przez Internet na rządowej stronie biznes.gov.
Wniosek do CEIDG pełni kilka funkcji. Przede wszystkim jest prośbą o wpisanie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ale nie tylko.
Działa on również jako:
- wniosek o uzyskanie wpisu w rejestrze REGON,
- zgłoszenie identyfikacyjne do urzędu skarbowego (NIP),
- oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych,
- zgłoszenie płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Po przyjęciu Twojego wniosku dane zostaną wprowadzone do systemu najpóźniej następnego dnia roboczego. Twoja działalność gospodarcza będzie mogła się oficjalnie rozpocząć w dniu wskazanym na formularzu.
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest trudne. Pamiętaj jednak, że to dopiero początek Twojej przygody z biznesem.