Do czego może przydać się koło barw i co to właściwie jest? Koło barw pomaga stworzyć spójną kompozycję barwną. W świecie kolorów panują reguły, dzięki której łatwiej jest poruszać się w świecie mody i nie tylko.
Koło barw pomaga ustalić i porządkować kolory, tu także odnajduje się zasada złotego środka. Trzymanie się pewnych schematów powoduje, że dzieło tworzone z kolorów nie tylko w sztuce staje się piękniejsze. Jest to poglądowy model, który pomaga zrozumieć jak łączyć kolory i jak powstają barwy.
Kto stworzył koło barw?
Niemiecki fizjolog Edwald Hering stworzył koło z czterech kolorów takich jak żółty, zielony czerwony i niebieski. Są one podstawą do całej palety barw. To te cztery kolory przenikając się tworzą wszystkie kolory.
Do czego służy koło barw?
Jest najlepszym pomocnikiem podczas projektowania. Dzięki niemu każdy projektant odzieży czy też wnętrz może dobrać paletę barw, w której nie panuje chaos. Taka paleta jest przyjemna dla oka, a projekty wydają się bardziej ekskluzywne.
Koło barw może być używane każdego dnia przez zwykłych ludzi, nie jest zarezerwowane tylko dla artystów. Codziennie rano podczas wyboru ubrania można sprawdzić czy kolory, które wybieramy pasują do siebie, czy są dobrze zestawione. Dzięki temu wiadomo jaki kolor torebki dopasować do stylizacji. Odpowiedni dobór kolorów jest niezwykle ważny podczas projektowania mieszkania. Aby wprowadzić pożądany nastrój trzeba odpowiednio wybrać kolory. Koło barw ułatwi zastosowanie dobrych tonacji.
Jakie są zasady korzystania z koła barw?
Panują różne zasady korzystania z koła barw, dzięki którym można łączyć ze sobą kolory. Najpopularniejsze grupy kolorów to:
- Podstawowe
- Pochodne
- Dopełniające
Jednak jest wiele innych połączeń, a każde z nich ma zalety i wady, dlatego warto wybrać zasady dopasowane do gustu, a znajomość wszystkich zasad pomaga zdecydować, który zestaw będzie najlepszy.
Zasady dobierania kolorów na kole barw
1.Wybór analogiczny
Czyli barwy, które są położone obok siebie. Są to kolory pokrewne, podobne do siebie, na przykład: kolory zieleni i żółci lub połączenie niebieskiego i fioletu. Takie zestawienia zawsze doskonale wyglądają. Jest to świetny pomysł na ściany, dają niesamowity, ale nie krzykliwy i kontrastowy efekt.
2.Barwy dopełniające
Są to kolory leżące naprzeciwko siebie w kole barw. Są kontrastowe i przyciągające wzrok. Przykładem takich kolorów jest pomarańczowy i niebieski lub żółty i fioletowy. Taki rodzaj łączenia barw jest bardzo kontrastowy i rzadko używany podczas projektowania wnętrz, ponieważ taki wybór może z łatwością przytłoczyć pomieszczenie. Jednak umiejętne łączenie nawet takich skrajnych kolorów skutkuje oryginalnym wnętrzem.
3.Zimne i ciepłe barwy
Jest to podział opierający się na wrażeniach jakie wywołują kolory. Ciepłe barwy to te słoneczne, kojarzone z ogniem i wysoką temperaturą, czyli czerwień, żółty i pomarańczowy. Kolory zimne to odczucie chłodu, które kojarzy się z lodem i zimowym krajobrazem. Zimne barwy to niebieski oraz zielony.