Wybór rolet zewnętrznych i ich rodzaj zależy w dużej mierze od etapu prac budowlanych, ponieważ niektóre z nich można zamontować tylko podczas budowy domu. Bez względu na to, jakiego typu rolety zewnętrzne wybierzesz, wszystkie będą dobrze chronić przed światłem słonecznym i wpłyną pozytywnie na izolację okien. Co należy wziąć pod uwagę podczas wybierania rolet zewnętrznych do swojego domu?
Rodzaje rolet zewnętrznych
Rodzaj rolety zewnętrznej ma wpływ na jej koszt oraz funkcje i cechy, dlatego warto zwrócić uwagę na ich różnice. Istnieją różne typy rolet, ale najczęściej wybierane to rolety elewacyjne. Montuje się je na skrzynce umieszczonej na ścianie budynku ponad oknem, a prowadnice umieszczone są po jego bokach. Do montażu wykorzystuje się krótkie kołki lub dłuższe kotwy, w zależności od grubości ściany. Wadą tego rozwiązania jest to, że skrzynka zbiera kurz i brud, co wymaga regularnego sprzątania. Niektóre rolety elewacyjne montuje się wewnątrz wnęki okiennej, co pozwala uniknąć brudu, ale sama skrzynka może zasłaniać część okna, co wpłynie na oświetlenie pomieszczenia. Niektóre rodzaje rolet zewnętrznych można zamontować bez ingerencji w ścianę.
Rolety nakładane wymagają wymiany całego okna, ponieważ nakłada się je na ramę okienną, co oznacza, że nie można ich zamontować bez wyjęcia całego elementu ze ściany. Inne opcje to rolety podtynkowe, które montuje się na murze, pod warstwą tynku. W efekcie z zewnątrz nie widać, że nad oknem jest zamontowany system rolet. Podobnie jest z roletami nadprożowymi – ich montaż również wymaga planowania wcześniej.
Podczas budowy domu warto zdecydować się na konkretny rodzaj rolety, ponieważ ich montaż po ukończeniu budynku może okazać się trudny lub niemożliwy. Rolety zewnętrzne Sanok wpływają na estetykę i czystość budynku, dlatego warto poświęcić chwilę na rozważenie, który rodzaj rolet będzie dla Ciebie najlepszy.
Rolety zewnętrzne – sterowanie
W celu rozwinięcia i zwinięcia rolet zewnętrznych stosuje się dwa rodzaje mechanizmów. Podstawowym systemem obsługi rolet jest taśma lub linka oraz zwijacz, jednak jego wadą jest konieczność użycia siły oraz potrzeba posiadania oddzielnego systemu dla każdej rolety. Z kolei przy codziennym korzystaniu z rolet, np. podczas wyjazdów do pracy, konieczne może być ręczne zamykanie każdej z rolet, co jest czasochłonne.
Dlatego dla właścicieli domów planujących montaż rolet zewnętrznych doskonałym rozwiązaniem są systemy automatycznego rozwijania i zwijania. Odpowiednio zaprogramowane systemy automatyki pozwalają na sterowanie roletami w różnych konfiguracjach, w jednym oknie, pomieszczeniu, a nawet w całym domu. Dzięki temu można znacznie usprawnić codzienne użytkowanie rolet i zyskać na komforcie.
Podsumowanie
Podczas wyboru rolet zewnętrznych, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, takich jak wymiary, opcja sterowania automatycznego, wygląd oraz kluczowe funkcje, w tym pełne zaciemnienie pomieszczenia, izolacyjność termiczna i ochrona przed włamaniem. Wybór odpowiednich rozwiązań w tych kwestiach będzie kluczowy dla jakości rolet.