Obecnie istnieje wiele sposobów sprzedaży online. Dzięki wszechobecnemu i łatwemu dostępowi do Internetu możesz zacząć sprzedawać produkty niemal z dnia na dzień.
Najważniejszym pytaniem nie jest więc to, jak otworzyć sklep internetowy, ale co tam sprzedawać. Najlepszym rozwiązaniem jest zagospodarowanie takiej przestrzeni na rynku lub stworzenie wyróżnika, który przyciągnie uwagę kupujących.
Sklep internetowy – integracje e-commerce
Te strony online, które odniosły sukces, oferują oprócz sprzedaży w Internecie, także dodatkowe funkcje, które wyróżnią Cię na tle konkurencji. Chcesz wiedzieć, jak założyć swój sklep internetowy?
Możesz sprzedawać własne rękodzieło online, sprzedawać ubrania i buty. Towary i zabawki dla dzieci, samochody, żywność. Wszystko zależy od tego, jakie produkty posiadasz lub chcesz importować, np. z hurtowni, które podpisują umowy o współpracy (taka sprzedaż nazywana jest dropshippingiem).
Gdy masz już produkt, możesz zdecydować, jak i gdzie go sprzedać. Spośród wielu sprzedaży online najlepszym rozwiązaniem jest własny sklep internetowy, który od początku pomaga Twojej marce i rozpoznawalności w wybranej przez Ciebie branży.
Jeśli zdecydujesz się otworzyć sklep internetowy, jego stronę internetową (gdzie klienci kojarzą adres Twojego sklepu ze sprzedawcą) na których kupujący wybierają konkretne produkty, to w ten sposób możesz sprzedawać jednocześnie wiele produktów na raz.
Sprzedaż z Twojego eSklepu możesz też przenosić na popularne portale społecznościowe. Wystarczy stworzyć stronę sklepu i połączyć ją z daną platformą. Takie społecznościowe strony umożliwiają publikowanie zdjęć produktów, które sprzedajesz i linkowanie ich do Twojego sklepu. Możliwości jest więc wiele.
Jak założyć sklep online?
Co jest potrzebne do założenia własnego sklepu internetowego? Poniżej przedstawione zostały elementy potrzebne do stworzenia własnego e-commerce.
Domena to unikalny adres Twojego sklepu, który powinien być chwytliwy i łatwy do zapamiętania. W związku z tym jeśli prowadzisz działalność tylko w Polsce, wybierz domenę pl, ale do sprzedaży międzynarodowej dobrym wyborem będzie domena z rozszerzeniem com. Możesz kupić bezpośrednio u swojego rejestratora (np. przez domenę.pl).
Hosting jest to miejsce na serwerze, w którym możesz umieścić swój sklep, a także przechowywać wszystkie swoje zasoby. Nie musisz najpierw kupować najlepszego hostingu. Warto go zmienić, gdy ruch zaczyna rosnąć i potrzebujesz wydajności. Początkowo możesz wybrać hosting współdzielony. To tanie i świetne rozwiązanie dla małego e-commerce.
Certyfikat SSL jest również ważny dla sklepu internetowego. To przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa danej witryny i zaufania wśród klientów.
Innymi słowy, jest to przede wszystkim specjalny protokół, który szyfruje wrażliwe dane oraz gwarantuje bezpieczeństwo użytkownika podczas dokonywania płatności online. Brak certyfikatu SSL ma niewielki wpływ na pozycjonowanie, ale może powodować nieufność i problemy z wyświetlaniem dla użytkowników Twojego sklepu.
Projekt sklepu online
Projekt sklepu – Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, możesz kupić gotowe projekty sklepów lub wybrać szablony dostępne na Twojej platformie e-commerce. Jest to tanie i dobre rozwiązanie na początek. Inwestuj w pojedyncze projekty tylko wtedy, gdy wiesz, że sklep jest rentowny. Większość projektów jest przyjazna dla urządzeń mobilnych i gotowa do użycia.
Integracje dla sklepu internetowego
Integracja z tzw. dostawcami, czyli hurtowniami internetowymi, przy sprzedaży towarów, których fizycznie nie ma w magazynie są istotne w dzisiejszej sprzedaży online.
Korzystaj z uniwersalnych mechanizmów i formatów, aby importować i synchronizować stany magazynowe, ceny (w tym marże), opisy, zdjęcia produktów itp. oraz wysyłać zamówienia do dostawców (hurtowników).
System integracji wykrywa zmiany i aktualizacje, dzięki czemu Twoje oferty są zawsze aktualne. Integrację możesz przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy doświadczonych pracowników działu integracji.
Ciekawym narzędziem umożliwiającym integracje dla sklepów online jest system sellintegro dostępny na stronie sellintegro.pl, który pozwala łączyć sklepy online z hurtowniami, programami księgowymi itp. Ceny tego rodzaju oprogramowania wahają się od około 50 złotych do 300 złotych miesięcznie.
Sklep internetowy- Podsumowanie
Zanim w 100% zdecydujesz się na założenie sklepu internetowego, powinieneś dokładnie przemyśleć sprzedawane przez siebie produkty. Przy tak dużej ofercie sklepów internetowych na rynku i wciąż rosnącej liczbie, nie jest łatwo się wyróżnić.