Dropshipping cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród początkujących sprzedawców, którzy chcą niskim kosztem wejść na rynek e-commerce. Model ten pozwala im zresztą nie tylko zredukować wydatki, ale też ograniczyć ilość formalności. Nic więc dziwnego, że wielu z nich zastanawia się nad prowadzeniem sklepu w dropshippingu bez zakładania własnej działalności gospodarczej. O czym trzeba pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie?
Jak działa dropshipping?
Aby zrozumieć rolę firmy w dropshippingu, warto najpierw zastanowić się nad tym, jak właściwie działa ten model sprzedaży. Opiera się on bowiem na współpracy właściciela sklepu internetowego ze specjalną hurtownią. Nie tylko zaopatruje go ona w towary, ale też zajmuje się ich magazynowaniem, a nawet pakowaniem i wysyłką bezpośrednio do odbiorców końcowych.
Wszystko to sprawia, że sprzedawca oszczędza czas i pieniądze na logistyce. Bierze na siebie jedynie odpowiedzialność za pozyskiwanie klientów i prowadzenie działań marketingowych. Przekazuje otrzymywane zamówienia hurtowni, a ona zajmuje się ich realizacją. Sprzedawca nie musi więc prowadzić magazynu i ponosić kosztów z nim związanych.
Rola firmy w dropshippingu
Od 2018 roku każdy sklep internetowy można prowadzić bez konieczności posiadania własnej działalności gospodarczej. Nie inaczej jest w przypadku dropshippingu. Dzięki temu sprzedawca nie musi płacić składek ZUS ani przejmować się formalnościami związanymi z zakładaniem firmy. Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie jest pozbawione wad.
Prowadząc sprzedaż w dropshippingu w ramach działalności nierejestrowanej, właściciel sklepu internetowego objęty jest limitem przychodów w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia krajowego. Od lipca 2023 r. wartość ta wynosi więc 1800 zł brutto miesięcznie. Jeżeli chcesz zarabiać więcej, musisz pogodzić się z koniecznością założenia własnej firmy.
Posiadanie działalności gospodarczej w dropshippingu daje Ci zatem możliwość generowania znacznie większych przychodów. Na tym nie koniec, ponieważ prowadząc firmę, dużo łatwiej będzie Ci podejmować współpracę z takimi kontrahentami jak hurtownie dropshippingowe. Rzadko kiedy podpisują one bowiem umowy z osobami fizycznymi.
Kto może prowadzić sprzedaż w dropshippingu bez firmy?
Przed rozpoczęciem sprzedaży w dropshippingu bez firmy, upewnij się, czy posiadasz w ogóle prawo do prowadzenia sklepu w ramach działalności nierejestrowanej. Aby skorzystać z takiej formy biznesu, trzeba bowiem spełnić następujące warunki:
- Prowadzić sprzedaż samodzielnie, bez wspólników.
- Nie prowadzić żadnej działalności gospodarczej ani spółki w okresie poprzednich 5 lat.
- Nie przekraczać miesięcznego limitu przychodów na dany rok.
Jeśli tylko spełniasz powyższe wymagania, nie musisz składać żadnego wniosku o prowadzenie działalności nierejestrowanej. Wystarczy, że zaczniesz sprzedawać.
Współpraca z hurtownią dropshippingową bez działalności
Skoro wiesz już, na jakich warunkach można korzystać z działalności nierejestrowanej, pora zastanowić się nad przebiegiem współpracy z hurtownią dropshippingową. Jak wspominaliśmy, wielu dostawców niechętnie podchodzi do podpisywania umów z osobami fizycznymi. Coraz częściej zdają sobie oni jednak sprawę z rosnącej popularności sprzedaży bez firmy i otwierają się na taką współpracę.
Jeśli uda Ci się znaleźć hurtownię dropshippingową, która świadczy swoje usługi na rzecz sprzedawców bez firmy, przygotuj się na to, że Wasza współpraca i tak będzie w pewien sposób ograniczona. Mowa między innymi o braku dostępu do:
- preferencyjnych cenników (np. w wyniku osiągnięcia progów rabatowych),
- kredytów kupieckich (płatności odroczonych),
- możliwości wystawiania faktur zbiorczych.
Dropshipping bez firmy a podatki
Warto też pamiętać, że prowadzenie sprzedaży na mocy działalności nierejestrowanej nie zwalnia właściciela sklepu internetowego z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego. W przypadku niektórych kategorii produktów obowiązkowe okaże się także opłacanie podatku VAT.
Zalety oraz wady współpracy z hurtownią drophisppingową bez firmy
Jak widzisz, prowadzenie sklepu w dropshippinngu bez działalności gospodarczej ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Zalety dropshippingu bez firmy:
- bezpieczne testowanie pomysłu na biznes,
- ograniczenie formalności do minimum (roczne zeznanie podatkowe),
- możliwość zarabiania do 1800 zł brutto (w 2023 r.) bez konieczności opłacania składek ZUS.
Wady dropshippingu bez firmy:
- limit przychodów wynoszący połowę minimalnego wynagrodzenia krajowego,
- gorsze warunki współpracy z hurtowniami (np. wyższe cenniki),
- ograniczony wybór hurtowni otwartych na współpracę z osobami fizycznymi.
Lista hurtowni dropshippingowych, które nie wymagają firmy
Aby ułatwić sobie wejście na rynek e-commerce bez firmy, warto zapoznać się z listą hurtowni, które podejmują współpracę z osobami fizycznymi. Podpisując umowę z klientem, tacy dostawcy nie wymagają od niego numeru NIP. Szeroki ich wybór znajdziesz w dobrym oprogramowaniu sklepowym, takim jak Sky-Shop.
Lista hurtowni dropshippingowych współpracujących ze sprzedawcami bez działalności gospodarczej obejmuje między innymi:
- hurtownie z biżuterią i galanterią (np. eCarla, VivaB2B),
- hurtownie z elektroniką (np. K2distribution),
- hurtownie z artykułami dla dzieci (np. Satya),
- hurtownie z gadżetami (np. Handlosfera),
- hurtownie z artykułami do domu i ogrodu (np.TopStoc, Hanipol, Art2Deco, NovaHurt).
Jeśli zaopatrzysz się więc w dobre oprogramowanie e-commerce, z łatwością znajdziesz hurtownię, która podpisze z Tobą umowę, nawet jeśli nie posiadasz własnej działalności gospodarczej. Warunki współpracy mogą różnić się od tych proponowanych przedsiębiorcom, ale z pewnością umożliwią Ci wygodne prowadzenie sklepu w dropshippingu.
Czy współpraca z hurtownią dropshippingową bez firmy się opłaca?
Współpraca z hurtownią dropshippingową bez posiadania własnej działalności gospodarczej jest jak najbardziej możliwa, ale nie zawsze okaże się trafionym rozwiązaniem. Prowadzenie sprzedaży w takiej formie to dobry pomysł dla osób, które chcą tylko bez ryzyka przetestować swój pomysł na biznes i w bezpiecznym środowisku zapoznać się z rynkiem. W przypadku pozostałych wskazane będzie jednak założenie firmy, która umożliwi im generowanie nieograniczonych przychodów.