Zbliża się sezon wakacyjny, a wraz z nim marzenia o pięknej skąpanej w słońcu plaży nad lazurowym oceanem lub pełnej przygód wędrówce do jednej z europejskich stolic. Są też tacy, dla których urlop oznacza wałek do farby w dłoni i nowe meble kuchenne. W wielkim skrócie — urlop przeważnie kosztuje. Nawet jeśli oszczędzałeś cały rok, odmawiając sobie przyjemności, może okazać się, że do spełnienia marzeń nieco brakuje. W takiej sytuacji często pozostaje jedynie pożyczenie pieniędzy od banku, a karta kredytowa wydaje się rozwiązaniem idealnym, szybkim i bezproblemowym.
Karta kredytowa — co to takiego
Karta kredytowa z wyglądu nie różni się niczym od zwykłej karty płatniczej dołączanej do konta zakładanego w banku. Jednak po zgłębieniu tematu okazuje się, że karta ta upoważnia nas do pobierania za jej pomocą środków pieniężnych przekazanych przez bank w ramach przyznanego limitu kredytowego. Tak więc w dużym uproszczeniu — jest to jedna z wielu form kredytu, co oznacza, że płacąc nią za stylową torebkę wypatrzoną na wystawie sklepowej, rower dla dziecka, czy codzienne zakupy w supermarkecie — korzystamy z finansów udostępnionych, czy też bardziej dosłownie, pożyczonych nam przez bank. Korzystając z karty kredytowej, należy pamiętać, że obowiązuje limit środków, z których możemy korzystać.
Warunki otrzymania karty
W przypadku karty kredytowej wygląda to podobnie jak przy wnioskowaniu o zwykły kredyt gotówkowy. Należy być osobą pełnoletnią, jednak niektóre banki nie wydadzą karty kredytowej osobie poniżej 21 roku życia. Nie trzeba być posiadaczem konta osobistego w konkretnym banku, żeby ubiegać się w nim o wydanie karty kredytowej. Ponadto banki wymagają, udokumentowania zatrudnienia (zaświadczenie o zatrudnieniu) i pobierania comiesięcznego wynagrodzenia (wyciąg z konta bankowego), a od osób prowadzących działalność gospodarczą bank może zażądać dostarczenia kopii wpisu do ewidencji gospodarczej oraz zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami do ZUS i Urzędu Skarbowego. Limit zadłużenia na karcie kredytowej w dużej mierze uzależniony jest od wyniku zdolności kredytowej wnioskodawcy oraz od rodzaju karty. Czasy, kiedy karty kredytowe były tylko dla bogaczy, już minęły i w tej chwili posiadając stałe wynagrodzenie, można bez problemu otrzymać kartę kredytową, a banki prześcigają się w promocjach, kusząc coraz to korzystniejszym dla potencjalnego klienta oprocentowaniem.
Jak korzystać z karty bezpłatnie
Karta kredytowa służy przede wszystkim do transakcji bezgotówkowych i daje mnóstwo możliwości, ale nieumiejętne korzystanie z niej może nas dużo kosztować. Oczywiście jak każdy kredyt — obwarowana jest odsetkami i szeregiem warunków, które musimy spełnić, aby móc cieszyć się dodatkowym zastrzykiem gotówki i nie zapłacić za to majątku.
- Okres bezodsetkowy — to termin, w ramach którego bank daje nam czas na całkowitą spłatę zadłużenia bez płacenia odsetek. Zasada ta obowiązuje jedynie w przypadku transakcji bezgotówkowych, a termin z reguły nie przekracza kilkudziesięciu dni.
- Terminowa spłata zadłużenia — na wyciągu bankowym karty kredytowej, który otrzymujemy on-line, lub w firmie papierowej widnieje numer rachunku, na który należy wpłacać należność. Jest to numer konta jedynie do wpłat, nie możemy z niego korzystać w sposób odwrotny, czyli wypłacać gotówki. Terminowość wpłat jest niezmiernie ważna i ściśle związana z okresem bezodsetkowym. Jeśli „zmieścisz się” z całkowitą spłatą kwoty kredytu w okresie bezodsetkowym, wtedy nie zapłacisz żadnych odsetek. Natomiast, jeśli nie wpłacisz pełnej kwoty, wtedy odsetki będą naliczane od dnia danej transakcji.
- Prowizje i opłaty — banki często w celach marketingowych proponują rozmaite promocje, aby pozyskać potencjalnych klientów. Mając nieco szczęścia, można otrzymać kartę kredytową pozbawioną dodatkowych opłat i prowizji takich jak opłata za wydanie karty, czy prowizja za korzystanie z karty kredytowej.
Tak więc mając elementarną wiedzę na temat funkcjonowania kart kredytowych, mogą być one idealną alternatywą w sytuacjach podbramkowych. Pamiętajmy, że wszystko jest dla ludzi, należy tylko korzystać z umiarem.