Dezinformacja nie prowadzi do niczego dobrego. Dla wielu osób nie ma nic gorszego niż manipulacja treścią. Jak się jednak przed tym skutecznie bronić? Czy są jakieś sprawdzone sposoby, aby nawiązać równorzędną walkę z dezinformacją i fake newsami? Warto poznać odpowiedzi na te pytania i przekazać je później swojej rodzinie oraz znajomym.
Dezinformacja – czym tak właściwie jest?
Dezinformacja to pojęcie, z którym styczność ma praktycznie każdy człowiek. To nic innego, jak zmanipulowane lub wyrwane z kontekstu treści i informacje, rozpowszechniane w stuprocentowo świadomy sposób, aby wywołać na odbiorcach pewne zachowania i wpłynąć na ich poglądy. Innymi słowy są to tzw. fake newsy, które często pojawiają się przede wszystkim w sieci internetowej i uderzają zarówno w młodsze, jak i dużo starsze pokolenie. Dezinformacja to celowe wprowadzenie w błąd przez podanie mylących i zmanipulowanych informacji.
Dezinformacja – do czego może doprowadzić?
Manipulacja treścią nigdy nie jest pozytywnym zjawiskiem, ponieważ może doprowadzić do wielu przykrych konsekwencji. W tym miejscu wypadałoby wspomnieć m.in. o:
- krzywdzie wyrządzonej drugiej osobie,
- uderzeniu w konkretne firmy oraz instytucje (sprawienie, że ich wiarygodność natychmiastowo zmaleje),
- strajkach i ogólnym poruszeniu wśród społeczeństwa.
W związku z tym fake newsy powinny na stałe zniknąć z Internetu oraz z codziennego życia, ale nawiązanie walki z takim zjawiskiem wcale nie jest łatwe. Dużo będzie zależało od indywidualnego postępowania ludzi, którzy powinni być odporni na manipulację treścią i łatwo ją rozpoznawać.
Jak walczyć z dezinformacją? Sprawdzone sposoby
Dezinformacja może być skutecznie wyeliminowana, ale jedynie wtedy, gdy ludzie nie będą podatni na rozmaite manipulacje i nauczą się samodzielnie myśleć (nie powtarzając przy tym sloganów). Ważne jest to, aby na fake newsy momentalnie reagować. Informację pojawiającą się w Internecie można sprawdzić u kilku źródeł, a jeśli na jednej stronie jest ona całkowicie błędna, trzeba to jak najszybciej zgłosić. Co za tym idzie warto bazować jedynie na rzetelnych mediach, które cieszą się nieposzlakowaną opinią wśród społeczeństwa. Nie ma też żadnych przeszkód, aby dołączyć do tzw. kampanii czyszczenia mediów społecznościowych, tak aby nie pojawiała się w nich manipulacja treścią.
Dezinformacja – krótkie podsumowanie
Najwyższa pora, aby zająć się krótkim podsumowaniem artykułu o dezinformacji. To celowe wprowadzanie w błąd odbiorców poprzez podawanie zmanipulowanych, wyrwanych z kontekstu i mylących informacji. Zwykle ludzie mają z nią styczność w Internecie. Dezinformacja może doprowadzić m.in. do wyrządzenia krzywdy drugiej osobie, uderzenia w konkretne firmy i instytucje oraz strajków. W związku z tym warto się przed nią bronić. Można to zrobić na kilka sposobów: myśląc samodzielnie i nie powtarzając sloganów, sprawdzając informacje u kilku źródeł i zgłaszając te, które są w stu procentach błędne, dołączając do kampanii czyszczenia mediów społecznościowych oraz bazując jedynie na rzetelnych mediach.