Wzdęcia mogą okazać się dość problematyczne, szczególnie wtedy, gdy osoba zmagająca się z tą dolegliwością znajduje się akurat wśród pozostałych członków rodziny lub bliskich znajomych. Czym objawiają się wzdęcia oraz jak sobie z nimi poradzić? Warto poszerzyć wiedzę w tym zakresie, aby zapewnić sobie maksymalny komfort i zdecydowanie lepsze samopoczucie.
Wzdęcia – jakie są najczęstsze przyczyny i objawy?
Wzdęcia mogą mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Najczęstsze przyczyny to m.in. nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach, zbyt szybkie spożywanie pokarmów, połykanie dużych ilości powietrza, jedzenie zbyt dużych porcji oraz siedzący tryb życia. Takie problemy mogą się pojawić przede wszystkim u osób pracujących w biurach i urzędach, a więc przed komputerem – ocenia ekspert z https://www.wapteka.pl. Czym konkretnie objawiają się wzdęcia? W tej kategorii należałoby wymienić ogólny dyskomfort, lekkie bóle w podbrzuszu oraz wzdęty brzuch.
Domowe sposoby na wzdęcia – na co się zdecydować? Sprawdzone porady
Na całe szczęście osoby zmagające się ze wzdęciami mogą się zdecydować na skorzystanie z kilku domowych sposobów, dzięki którym uciążliwy problem może być całkowicie wyeliminowany. Sprawdzone sposoby na wzdęcia to m.in.:
- lekkostrawna dieta – najlepiej, gdy plan żywieniowy jest ustalany przez doświadczonego i obeznanego w temacie wzdęć dietetyka. Należy unikać tłustego mięsa i warzyw strączkowych, natomiast włączyć do diety jogurty i kefiry,
- aktywność fizyczna – regularne treningi na świeżym powietrzu lub w domu to absolutna podstawa sukcesu. Warto postawić choćby na krótkie spacery, ale też pływanie i ćwiczenia rozciągające,
- zioła, przyprawy i spożywanie sporej ilości wody – wody (plus ziołowych herbatek) powinno być minimum 2-2,5 litra, natomiast wśród ziół i przypraw znajdą się np. bazylia, imbir, kardamon, majeranek, koper, pietruszka, mięta, rumianek i melisa.
- sprawdzone preparaty – w przypadku mocniejszych wzdęć, w/w sposoby można wspomagać jednym z produktów dostępnych na stronie https://www.wapteka.pl/wzdecia,249.html.
Wymienione wyżej domowe sposoby na wzdęcia sprawdzą się zarówno u osób młodszych, jak i znacznie bardziej doświadczonych. Najlepiej je ze sobą połączyć, tak aby mieć większe szanse na pozbycie się wzdęć. Jeśli okażą się nieskuteczne, warto udać się do lekarza, ponieważ wzdęcia mogą być objawem nietolerancji pokarmowych, zespołu jelita drażliwego, chorób wątroby oraz refluksu.
Wzdęcia – krótkie podsumowanie
Najwyższy czas na krótkie podsumowanie artykułu o wzdęciach. To dolegliwość, która może się pojawić praktycznie w każdym wieku. Do najbardziej znanych przyczyn wzdęć zaliczają się: nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach, spożywanie dużych porcji i zbyt szybkie jedzenie pokarmu, połykanie dużych ilości powietrza oraz siedzący tryb życia. Wzdęcia objawiają się natomiast ogólnym dyskomfortem, bólem w podbrzuszu i wzdętym brzuchem. Jakie są domowe sposoby na wzdęcia? Otóż warto się zdecydować na lekkostrawną dietę (ustaloną przez dietetyka – z jogurtami i kefirami), aktywność fizyczną (ćwiczenia rozciągające i pływanie) plus zioła i przyprawy (imbir, majeranek, bazylia, mięta, melisa, rumianek, kardamon). Jeśli to nie pomoże, nie pozostanie nic innego, jak udanie się na wizytę lekarską, ponieważ wzdęcia mogą być początkowym objawem refluksu, chorób wątroby, zespołu jelita drażliwego lub groźnych nietolerancji pokarmowych.