Spawarka to sprzęt, dzięki któremu można łączyć ze sobą różne materiały, przede wszystkim metale. Dzieje się tak dzięki stopieniu i miejscowemu zespoleniu za pomocą spoiwa. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów spawarek, które różnią się między innymi możliwościami zastosowania. Jak działa spawarka i na co należy zwracać uwagę podczas jej wybierania? Który model sprawdzi się w rękach użytkowników prywatnych, a z czym najczęściej pracują fachowcy?
Jak działa spawarka?
Niezależnie od rodzaju spawarki, każda z nich nadtapia łączone materiały i spoiwo, co pozwala na powstanie trwałego połączenia. Podczas spawania między materiałem a spoiwem powstaje łuk elektryczny – to jego temperatura jest wykorzystywana w procesie spawania.
Do pracy spawarki niezbędne jest źródło prądu. Może być nim np. transformator spawalniczy bądź falownik.
Spawarki dzieli się również na kategorie uwzględniające technikę spawania. Wymienia się spawarki:
- MMA – proces spawania elektrodą otuloną,
- MAG – technika spawania drutem litym stali czarnej i nierdzewnej,
- MIG/MAG – spawanie odbywa się drutem litym i samoosłonowym, służy do łączenia stali nierdzewnej i czarnej, a także metali kolorowych,
- TIG DC – technika spawania elektrodą wolframową stali czarnej i nierdzewnej,
- TIG AC/DC – technika spawania elektrodą wolframową stali czarnej i nierdzewnej, a także metali kolorowych.
Zastosowanie poszczególnych spawarek
Wśród najpopularniejszych spawarek wymienia się:
- spawarki MMA,
- spawarki MIG/MAG,
- spawarki TIG.
Do czego służą poszczególne z nich? Spawarki MMA to modele inwertorowe, transformatorowe oraz prostowniki spawalnicze. Praca z nimi jest dość czasochłonna, ponadto wymaga wprawy. Znajdują one jednak swoje zastosowanie w rękach osób prywatnych, na użytek domowy, choć raczej sporadyczny.
Spawarki MIG/MAG wykorzystywane są do pracy z różnymi rodzajami metalu, w tym z aluminium. Spotykamy je głównie w rękach profesjonalistów, np. w zakładach samochodowych.
Spawarki TIG służą przede wszystkim do łączenia metali, choć można je zastosować również do zespajania innych materiałów o różnej grubości. Znajdujemy je w wielu gałęziach przemysłu, np. w motoryzacji.
Spawarka – jaką wybrać?
Wybór spawarki musi być w pierwszej kolejności podyktowany jej przeznaczeniem, a także częstotliwością użytkowania. Czego innego szukają użytkownicy prywatni, którzy będą z niej korzystać sporadycznie, inne wymagania mają zaś fachowcy na co dzień pracujący z takim sprzętem.
Wybierając spawarkę, należy zatem zwrócić uwagę między innymi na cykl pracy. Ten parametr określa, przez jak długi czas – nieprzerwanie – może pracować spawarka. Średnica i rodzaj elektrody to elementy, które decydują o możliwości spawania materiałów o różnej grubości, a także o mocy spawarki.
Znaczenie ma także zasilanie, które musi być odpowiednio dobrane do typu sieci występującej w domu bądź zakładzie pracy – sieć może być jednofazowa lub trójfazowa.
Gabaryty i możliwość spawarki – te cechy mają wpływ na wygodę użytkowania oraz możliwość pracy ze spawarką w określonych miejscach. Niewielkie i mobilne sprzęty zapewniają komfort pracy, ale do bardziej wymagających zadań niezbędne są urządzenia o lepszych parametrach, mocniejsze, a zatem zdecydowanie większe.
Skąd wziąć spawarkę?
Ile kosztuje spawarka i skąd ją wziąć? Te pytania najczęściej zadają sobie użytkownicy prywatni, którzy szukają sprzętu na miarę swojego budżetu, ale i będącego w stanie poradzić sobie z określonymi zadaniami.
Najprostsza spawarka to wydatek rzędu minimum 200 złotych. Świetną alternatywą dla zakupu na własność, który w wielu przypadkach jest nieopłacalny, staje się wynajem tego urządzenia. Ofertę wypożyczenia można znaleźć na stronie https://renta.pl/wypozyczalnia/spawarki. Usługa wynajmu to szansa na zaoszczędzenie na sprzęcie, a przy tym gwarancja korzystania ze spawarki pochodzącej od cenionego na rynku producenta, nadającej się zarówno do zastosowań domowych, jak i profesjonalnych.
Zawsze pod ręką
Wśród sprzętów czy narzędzi, które najczęściej znajdują się na wyposażeniu każdego domownika, jest sporo różnego rodzaju elektronarzędzi. Przydają się one podczas remontów, napraw czy majsterkowania. Podobnie rzecz się ma ze spawarką, która posłuży w dużej mierze miłośnikom samodzielnego naprawiania czy właśnie majsterkowania. Ten sam sprzęt w wielu branżach jest niezbędny podczas codziennych zadań. Znajomość jego obsługi oraz dostępnych konstrukcji pozwala zatem na wybór odpowiedniego urządzenia.