Wybór platformy na której ma być zbudowana poczta elektroniczna to zadanie nie tylko dla raczkujących przedsiębiorstw ale także dla firm, które prowadzą ciągły rozwój. Wybór często uzależniony jest od dysponowanego na ten cel kapitału przedsiębiorstwa. Większe firmy z odpowiednio wysokim kapitałem skupiają się na zaawansowanych rozwiązaniach, które spełnią ich wymagania. Natomiast firmy posiadające mały budżet chcą zazwyczaj minimalizować koszty co nie zawsze przynosi dobry skutek. Przy wyborze bierze się pod uwagę bezpieczeństwo danych, konfigurację, elastyczność, zapotrzebowania oraz możliwość wielokanałowego dostępu. Zanim firma zdecyduje się na konkretną opcję powinna ją dokładnie przeanalizować.
Jaka jest różnica między danymi w chmurze a własnym serwerem?
Dla pracownika korzystanie z poczty ogranicza się do pobrania odpowiedniej platformy przy pierwszym użyciu, zalogowania się do niej i korzystania. Większej filozofii tu nie ma. Poczta elektroniczna może znajdować się na różnych serwerach, jednak obsługa zbytnio nie różni się od siebie. Zasady działania są podobne a w wielu przypadkach po prostu takie same. Różnice pojawiają się dla pracowników odpowiedzialnych za administrację serwerów oraz zarządu firm. Pojawiają się aspekty organizacyjne, techniczne oraz finansowe. Najważniejsze jest bezpieczeństwo danych, szczególnie jeśli mowa o większych organizacjach, które nie mogą sobie na utratę danych pozwolić. Rynek jest pełen rozwiązań, które zapewniają sprawną i szybką obsługę poczty elektronicznej. Największym dylematem przedsiębiorców jest wybór pomiędzy własnym serwerem a umieszczaniem danych w chmurze. Jedno i drugie rozwiązanie posiada oczywiście swoje wady i zalety, które należy dostosować do swoich potrzeb.
Własny serwer czy dane w chmurze?
Wśród opinii przedsiębiorców panowało przekonanie, że lepiej posiadać własny serwer pocztowy zaimplementowany we własnej infrastrukturze i jego samodzielne utrzymanie. Wiele firm korzysta z takiego rozwiązania do tej pory, przywiązując uwagę do bezpieczeństwa danych. Trzeba wziąć pod uwagę, że nie jest to najtańsze rozwiązanie. Trzeba płacić dodatkowo za administrację serwerów i wypłacać wynagrodzenie specjalistom, którzy się tym zajmują. Dla małych firm jest to spory problem, wymaga to odpowiedniego budżetu. Koszty serwera pocztowego są nieuniknione, jednak posiadanie własnego zdecydowanie nie należy do najtańszych. Za utrzymanie serwera odpowiada administrator posiadający odpowiednią wiedzę, więc musi za to brać odpowiednie wynagrodzenie. Z tego względu coraz więcej firm decyduje się na umieszczenie danych w chmurze. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, w zamian za opłacenie abonamentu otrzymujemy ciągłe aktualizacje i elastyczne podejście do klienta.
Lepszy własny serwer czy wynajem?
Bez względu na wielkość i branże przedsiębiorstwa korzystają z serwerów. Można je nabyć na własność bądź dzierżawić od zewnętrznej firmy. Pierwsza opcja może być korzystna tylko dla większych firm, które posiadają własnych pracowników, którzy będą w stanie zapanować nad prawidłowym funkcjonowaniem sieci oraz dostosowany do tego sprzęt. W przeciwnym wypadku zakup własnego serwera będzie po prostu nieopłacalny. Wirtualne serwery prywatne obsługiwane przez zewnętrzne firmy stają się coraz popularniejsze nie bez powodu. Można je elastycznie dostosowywać do potrzeb użytkowników, gwarantując przy tym wygodę i bezpieczeństwo.