Prace związane z wyszukaniem kabli i przewodów elektrycznych od zawsze sprawiały duże trudność. Dzieje się tak między innymi dlatego, że inwestorzy i budowlańcy nie zawsze przestrzegają wytycznych dobrej praktyki instalatorskiej oraz reguł zawartych na przykład w normie N SEP-E-002. Efektem jest pojawianie się przewodów w najmniej spodziewanych miejscach. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów podczas trwania remontu, warto wykorzystać lokalizator kabli.
Jak działa wykrywacz przewodów?
Podstawowym mechanizmem wykorzystywanym w lokalizatorach kabli jest zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Procedura jest stosunkowo prosta. W przewodnikach, które znajdują się w obrębie działania wykrywacza kabli, powstaje różnica ładunków, pod wpływem której zaczyna płynąć prąd. Urządzenie umożliwia przetworzenie tych danych, dzięki czemu z dużą precyzją jesteśmy w stanie określić lokalizację przewodów. Wiele profesjonalnych wykrywaczy kabli analizuje także występowanie przedmiotów z tworzywa, drewna, jak również pustych przestrzeni. Oprócz trasowania przewodów w sufitach, ścianach i podłogach, dobre lokalizatory mają opcję wykrywania pola elektrycznego 50/60 Hz oraz identyfikacji zabezpieczeń instalacyjnych, jak na przykład wyłączniki nadprądowe lub wyłączniki różnicowe.
Lokalizator kabli – dla kogo?
Urządzenia tego typu adresowane są głównie do elektroinstalatorów pracujących w obiektach mieszkalnych i użyteczności publicznej, ale coraz częściej można je także znaleźć na wyposażeniu fachowców pracujących w ekipach budowlanych. Ich dużą zaletą jest możliwość działania w różnych środowiskach, jak na przykład: beton, beton komórkowy, gips, cegła, klasyczny pustak, silikaty czy drewno. Lokalizatory kabli posiadają niewielkie rozmiary, zostały wyposażone w wyświetlacze LCD i wskazania dźwiękowe wspierane opcją wibracji. Dzięki temu są stosunkowo proste w obsłudze.
Wykrywacze kabli podziemnych
Inne zastosowanie mają lokalizatory przewodów w gruncie. Kable podziemne są zazwyczaj trudniejsze do wykrycia. Przede wszystkim posadowione są głębiej, a ich otoczenie nie jest ani jednolite, ani ściśle określone. Z tego też powodu zwykle detektory nie nadają do tego typu pracy i należy użyć specjalnego wykrywacza kabli elektrycznych. Ich zadaniem jest dostarczenie dokładnych parametrów określających pozycję, kierunek przebiegu oraz głębokość ułożenia lokalizowanej instalacji w gruncie. W mobilnych zestawach lokalizacyjnych wykorzystywanych do infrastruktury podziemnej stosuje się szereg funkcji, takich jak:
- Rozpoznanie kierunku prądu sygnałowego wysyłanego z nadajnika według reguły lewej ręki.
- Pomiar poziomu zakłóceń pola magnetycznego w miejscu lokalizacji.
- Pomiar natężenia prądu sygnałowego.
- Graficzna prezentacja przebiegu badanej linii na wyświetlaczu LCD.
- Rejestracja danych.
Dzięki temu z dużą precyzją można wyznaczyć nie tylko przebieg przewodów w gruncie, ale także określić szacunkową odległość do miejsca uszkodzenia w badanym przewodzie, co jest szczególnie często wykorzystywane przez wszystkich inżynierów budowlanych.