Nowoczesne technologie przenikają do każdej dziedziny nauki i życia. Jednymi z nich są fotogrametria i teledetekcja. Przy wykorzystaniu drona i tych technik, każdego dnia ułatwiają życie geodetom, kartografom, a także lekarzom. Sprawdź, jak zastosować fotogrametrię i teledetekcję w praktyce z użyciem drona.

Fotogrametria i teledetekcja – czym są i jak się je wykorzystuje?

Fotogrametria to technika i nauka, która jest wykorzystywana, by odtwarzać trójwymiarowe kształty i rozmiary, a także mapować z wykorzystaniem zdjęć, wzajemne położenie obiektów na danym terenie. Jest wykorzystywana m.in. w geodezji – pomaga opomiarować duże obszary i odległości oraz wyznaczać wysokość obiektów.

Teledetekcja to technologia, która pozwala na pozyskiwanie, przetwarzanie i interpretację danych (w postaci obrazowej) o obiektach, zjawiskach i procesach, zachodzących na powierzchni ziemi. Aby zdobyć potrzebne informacje, wykorzystuje się m.in. zjawisk grawitacji, magnetyzmu czy promieniowania elektromagnetycznego. W połączeniu z innymi technologiami i dziedzinami nauki, teledetekcja pozwana rozpoznawać i lokalizować obiekty czy analizować zjawiska. Wspólnie z fotogrametrią jest wykorzystywana w geodezji, by na postawie zdjęć obiektów lub terenu, sporządzać mapy. Rezultatem pomiarów teledetekcją są zdjęcia i obrazy, które wiernie oddają obiekty i zjawiska, dlatego ta technologia jest wykorzystywana przy tworzeniu fotomap, modeli przestrzennych 3D, map tematycznych czy numerycznych modeli pokrycia terenu.

Fotogrametria – dlaczego podbija świat geodezji i kartografii?

Fotogrametria jest coraz szerzej wykorzystywana w geodezji i służy do pomiarów ogromnych, bo sięgających nawet kilkuset hektarów powierzchni, również takich i skomplikowanej topografii. W dodatku pozwala opomiarować ją w dużej rozdzielczości. Aktualnie najczęściej do takich pomiarów z użyciem techniki fotogrametrii wykorzystuje się drony. Mają one wiele zalet, m.in. pozwalają na szybki pomiar dużych obszarów oraz uzyskanie dokładnego modelu danego terenu, umożliwiają uzyskanie pełnych informacji, w tym modelowania 3D tak skomplikowanych terenów, jak np. Kopalnie. Dodatkowo coraz nowocześniejsze drony, które działają z wykorzystaniem fotogrametrii wykonują dokładne i czytelne zdjęcia wysokiej jakości, a pozyskane w ten sposób duże ilości danych są właściwie niepodważalne. To wszystko wpływa na przyspieszenie prac geodezyjnych i kartograficznych, możliwość szybszego oszacowania nieprzewidziane kosztów lub ich redukcji, pomiarowania trudno dostępnych obszarów, a nawet rozpoczęcia procesu projektowego, zanim zostanie sporządzona mapa. Jeśli zastanawiasz się nad zastosowaniem fotogrametrii i drona w swojej firmie, na polskim rynku dostępne są już specjalistyczne szkolenia. Uczą one, jak wykonać opracowania kartometryczne oraz wykorzystać oprogramowanie fotogrametryczne do opracowania danych, a także obejmuje naukę – teorię i praktykę w terenie – wykonywania lotów dronem zgodnie z praktyką fotogrametryczną. Więcej o tego typu warsztatach i o nowoczesnych dronach dowiesz się na enterprise.dilectro.pl.

Wykorzystanie fotogrametrii w medycynie

Fotogrametria to technika, którą wykorzystuje się także w medycynie. Choć niewiele osób o tym wie, wielu z nas doświadczyło już takiego pomiarowania na sobie lub przynajmniej widziało efekty jego zastosowania. Fotogrametria pozwala na pomiar części lub całego ciała i pozwala m.in. na analizę skrzywień kręgosłupa, pomiarów kontrolnych w trakcie rehabilitacji, analizy kształtu twarzy przed zabiegami chirurgii plastycznej, pomiaru kształtu zębów do wykonania protez, implantów lub nakładek i aparatów korekcyjnych, a także skanowania oka, aby dokonać analizy soczewki oka i nerwu wzrokowego. Takie pomiary są pomocne w produkcji m.in. szkieł kontaktowych czy protez różnych części ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj