Odmawiająca posłuszeństwa klawiatura, to problem z jakim często borykają się użytkownicy laptopów.Usterki zazwyczaj wymagają konsultacji z odpowiednimi fachowcami, lecz niektóre problemy, możemy zdiagnozować i rozwiązać we własnym domu, dysponując zaledwie szczątkową wiedzą na temat laptopów.
Wstępna diagnoza
W sytuacji, gdy klawiatura odmawia posłuszeństwa, należy określić źródło problemu. Pierwszym krokiem powinien być restart systemu, jeśli ten zabieg, nie przyniósł rezultatów, trzeba sprawdzić czy nie zostały wciśnięte kombinacje klawiszy, które mogły mieć wpływ na blokadę klawiatury. Użytkownik powinien sprawdzić kombinacje:
- Shift + Fn
- NumLock + Fn
- F1-F12 + Fn
Na sam koniec, warto przejść do konfiguracji BIOS. Próba nawigacji po ustawieniach przy użyciu klawiatury, pozwoli określić, czy źródłem problemu jest oprogramowanie. Po wykluczeniu powyższych ewentualności, możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć, że istotą problemu, jest klawiatura.
Zalana klawiatura
Jeśli dojdzie do zalania laptopa, trzeba reagować szybko, aby zminimalizować straty, zachowując jednocześnie odpowiednią ostrożność. Włączenie zalanego sprzętu, może doprowadzić do zwarcia w wyniku zwiększonego przewodnictwa prądu.
Rozwiązanie
Jak najszybciej należy wyłączyć laptopa i odłączyć go od zasilania. Sprzęt powinien zostać pozbawiony wody i wysuszony. Najlepszą metodą na pozbycie się nadmiaru płynów, jest rozłożenie laptopa i położenie go do góry nogami na powierzchni chłonnego materiału. Po wykonaniu tej czynności, laptop powinien zostać umieszczony w ciepłym pomieszczeniu, na kilkanaście minut lub nawet kilka godzin.Jeśli laptop, pomimo zalania, nadal działa prawidłowo, warto odwiedzić serwis i poddać sprzęt diagnostyce, gdyż incydent mógł mieć negatywny wpływ na podzespoły. Konsystencja i właściwości płynu, mogą wpłynąć, na konieczność czyszczenia komponentów.
Zalegające zanieczyszczenia
Na funkcjonalność klawiatury, mogą mieć wpływ wszelkiej maści zanieczyszczenia, wliczając okruszki, kurz czy popiół z papierosa, które osadzają się w szczelinach między klawiszami.
Rozwiązanie
Istnieją dwie metody, na pozbycie się zalegającego brudu. Pierwsza metoda, polega na odwróceniu laptopa do góry nogami i kilkukrotnego potrząsania. Druga metoda, to wykorzystanie sprężonego powietrza, metoda może okazać się koniecznością, jeśli zanieczyszczenia zaległy głęboko w klawiaturze.
Niepodłączona klawiatura
Istnieje możliwość, że klawiatura nie działa, ponieważ nie jest podłączona, bądź jest podłączona niepoprawnie.
Rozwiązanie
Rozwiązaniem problemu, jest poprawne podłączenie klawiatury. Zaleca się, aby tę czynność wykonywały osoby z doświadczeniem, gdyż jest to bardzo delikatny proces. Warto poprosić o pomoc osobę, posiadającą owe doświadczenie, dzięki temu sprzęt nie dozna potencjalnych uszkodzeń.
Uszkodzenia mechaniczne
Laptopy są urządzeniami stosunkowo wytrzymałymi, ale jak każdy inny sprzęt, mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym. W przypadku tego typu uszkodzeń, bardzo często narażana jest klawiatura.
Rozwiązanie
W wyniku urazu mechanicznego, mogło dojść do szkód, niezauważalnych dla niedoświadczonego użytkownika. Użytkownik z niedostateczną wiedzą, nie będzie w stanie, prawidłowo określić stan techniczny. W tym przypadku, należy poważnie rozważyć oddanie laptopa do serwisu.
Brak odpowiednich sterowników
Przedawnione sterowniki lub ich całkowity brak, mogą spowodować, że klawiatura nie będzie funkcjonować poprawnie.
Rozwiązanie
Aktualne sterowniki, można wyszukać i zainstalować, za pośrednictwem menedżera urządzeń. Po instalacji należy zrestartować system.
Co w ostateczności?
Jeśli użytkownik nie był w stanie, samodzielnie znaleźć źródła usterki, laptop powinien zostać oddany do serwisu. Specjaliści znajdą i jeśli istnieje taka możliwość, wyeliminują problem. Rynek komponentów jest bardzo bogaty, jeśli naprawa klawiatury okaże się niemożliwa, znalezienie części zamiennej nie będzie problemem.
W tym artykule dowiesz się więcej na temat wymiany klawiatury w laptopie: https://www.itselect.pl/technologia/sprzet/wymiana-klawiatury-w-laptopie-co-trzeba-wiedziec