Biznes nieustannie się zmienia, ewoluuje, a tym samym wymaga innych narzędzi. Teraz w dobie informatyzacji stawia się przede wszystkim na specjalistyczne oprogramowania, które zwiększą wygodą i usprawnią wiele procesów. Jednym z nich jest system ERP.
System ERP jest narzędziem pozwalającym na zarządzanie całym przedsiębiorstwem i wszystkimi procesami, jakie się z nim wiążą. Praca odbywa się na jednej bazie danych, w której gromadzone i przetwarzane są wszystkie informacje przedsiębiorstwa. Jeszcze jakiś czas temu systemy ERP wdrażano głównie w dużych firmach, ale teraz wiadomo, że będą usprawniać funkcjonowanie również firm średnich i małych. Obecnie oprogramowanie to jest bardzo zaawansowanym pod względem funkcjonalności narzędziem i można dopasować je bezpośrednio do działalności i potrzeb organizacji. A jak wyglądały jego początki? Z czego się wywodzi?
Zanim powstały systemy ERP
Prekursorami dzisiejszych systemów ERP były systemy sterowania zapasami. Powstały one w latach 50. ubiegłego wieku i korzystano z nich podczas obsługi produkcji. Pierwsze narzędzia tego typu opierały się na obliczeniach statystycznych, a po przeszło 10 latach wprowadzono metodę prognozowania. Na podstawie danych i aktywności z poprzednich okresów można było przewidywać, jak będzie się to kształtować w przyszłości. Były to lata 60., kiedy to proste komputery służyły tylko w wąskim zakresie.
Jednak komputeryzacja rozwijała się coraz prężniej, by w latach 80. powołano zasady związane z MRP (planowanie zapotrzebowania materiałowego). Rozwiązanie to sprawdziło się doskonale, więc zaczęto podążać w kierunku jego rozwoju. Pod koniec lat 80. wdrażano już nowe narzędzia – MRP II. Dotychczasowo dostępne moduły poszerzono o możliwość planowania zdolności produkcyjnych, zarządzania strategicznego, sprzedaż, a to miało duży wpływ na usprawnienie procesów biznesowych.
Pierwsze systemy ERP
MRP II miały już wiele wspólnego z ERP, toteż powstanie systemów ERP było kolejnym krokiem ich rozwoju. Pierwsze systemy ERP powstały w latach 90., zbiegło się to z intensywnym rozwojem technologicznym, coraz łatwiejszym dostępem do internetu i potrzebą stworzenia narzędzi jeszcze bardziej wspierających biznes od strony informatycznej.
Współczesne systemy ERP
Obecnie ERP jest oprogramowaniem, które może wspierać zarządzanie każdym obszarem i procesem firmy. Dzięki niemu wszystkie komórki firmy są połączone i ze sobą współpracują. Dział handlowy może umieszczać w bazie dane klientów, informacje o zamówieniach i fakturach. Dział kadr może tworzyć wszystkie dokumenty wiążące się z pracownikami, czyli dane osobowe, informacje o zwolnieniach, urlopach. Pracownicy magazynu wprowadzają dane o produktach i ich umiejscowieniu na półce w magazynie, planowanej dostawie itd. Ważne, że pracownik każdego działu ma wgląd w trybie rzeczywistym do tego, co zostało wprowadzone w innym dziale. To z kolei pomaga zachować ład w organizacji i usprawnić wiele procesów. Przykładowo od razu, kiedy pracownik działu sprzedaży wpisze zamówienie klienta, zamówienie jest widoczne dla pracownika magazynu, który od razu może przystąpić do jego realizacji.