Potrzebny Ci UPS 3-fazowy? Większość osób jest przekonana o tym, że sprzęt do zasilania urządzeń o dużym poborze mocy jest im niezbędny. Jednak nie wiedzą, jaki model wybrać i czym kierować się przy zakupie. Wyjaśnimy, czym właściwie jest UPS, jak działa, jakie parametry Ci oferuje i co jest ważne przy porównywaniu poszczególnych ofert.
UPS – co to za sprzęt?
UPS jest urządzeniem akumulatorowym służącym do zasilania innych urządzeń o sporym zapotrzebowaniu energetycznym. Możesz potraktować go jako alternatywne źródło zasilania w gospodarstwie domowym lub przedsiębiorstwie, co może okazać się niezwykle przydatne w razie awarii czy przerw w dostawach prądu. Będzie ona stabilna, zabezpieczona przed skokami napięcia, dlatego urządzenia będą działały płynnie – im szybsza reakcja zasilacza na przerwy w dostawie prądu, tym większa szansa na to, że komputery, maszyny i inne nawet nie zdążą się zresetować.
Rodzaje zasilaczy awaryjnych UPS 3-fazowych
Do wyboru są zasilacze awaryjne offline oraz line-interactive, a także online, czyli z podwójną konwersją. Już na tym etapie warto zastanowić się, czego oczekujesz od urządzenia UPS – czy działają stale, czy aktywują się w momencie, gdy spada napięcie w gniazdkach.
To jeszcze nie wszystko. Jeżeli decydujesz się na zakup UPS w https://kompleksmedia.pl to będą interesowały Cię także inne wartości, jak:
- moc pozorna podawana w voltoamperach;
- moc czynna podawana w watach. To informacja dla Ciebie o tym, jaka ilość mocy jest wykorzystywana w czasie pracy i przekazywana do zasilania sprzętów w domu lub zakładzie;
- power factor wyjściowy;
- porty (USB, RJ-45) – wymagane minimum trzy wyjścia, które zasilą jednostkę centralną, monitor, router bez konieczności podłączania za pośrednictwem przedłużacza;
- dodatkowe funkcje, jak możliwość połączenia równoległego 10 UPS-ów do 100 kW czy złącze dla dodatkowych baterii).
Przy dobieraniu poszczególnych funkcji, na pewno kieruj się swoimi osobistymi potrzebami. Ile sprzętów w razie awarii będzie wymagało awaryjnego zasilania? To determinuje wybór urządzenia o konkretnej mocy.
Ważne parametry pracy zasilacza UPS
Ważne dla Ciebie jest też to, jaki jest czas przełączenia – im krótszy, tym lepiej. Zazwyczaj jest to od 10 do 20 ms, co sprawia, że w razie zaniku prądu, podłączone do niego komputery czy linie produkcyjne nawet nie zdążą się zresetować, tylko od razu przejdą na zasilanie awaryjne.
Przy wyborze zasilacza istotne jest też to, gdzie zostanie zamontowany. Największe wymagania mają komputery o wydajnych procesorach i kartach graficznych. Równie dużo prądu potrzebuje piec centralnego ogrzewania oraz serwerownie.
Najlepiej, kiedy UPS 3-fazowy w takich miejscach można obsługiwać w sposób zdalny i kiedy oferuje dostęp do poszczególnych podzespołów. Najważniejsza jest oczywiście możliwość łatwej i swobodnej wymiany akumulatora, który wyczerpuje się co 3-5 lat (lub po około 500 cyklach ładowania).
Solidna obudowa urządzenia jest kluczowa, gdy zasilacz awaryjny będzie montowany w miejscu narażonym na zanieczyszczenia czy wilgoć.