Obecnie prowadzenie firmy wymaga dostępu do Internetu. Internet dla firm to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Szybkie łącze oferuje znacznie sprawniejsze przetwarzanie danych, łatwiejsze zdobywanie klientów czy prostsze wykonywanie obowiązków związanych z działalnością. Jednak w sieci czyha wiele niebezpieczeństw – są to wirusy i różne oprogramowania, które hakerzy wykorzystują do wykradania danych. Jak zabezpieczyć firmowe narzędzia przed cyberatakami?
Skrzynka mailowa – jak zwiększyć bezpieczeństwo?
Głównym narzędziem przedsiębiorców do komunikacji z pracownikami i klientami wciąż jest skrzynka mailowa. Dzięki niej można w prosty sposób omówić ważne kwestie, skompletować dokumenty, zatrudnić pracowników lub rozpoczynać nowe inwestycje. To duże ułatwienie. Jednak tak cenne informacje są narażone na liczne zagrożenia.
Do największych zagrożeń, które mogą dostać się do systemu przez skrzynkę mailową, należą m.in. wirusy, robaki i konie trojańskie. Tak naprawdę drogą mailową do systemu komputera może się przedostać niemal każdy rodzaj zagrożenia. Rozwiązaniem są programy antywirusowe oraz (nie)zwykła ludzka czujność.
Jak sprawdzić czy otrzymany e-mail jest bezpieczny?
Jak w takim razie można sprawdzić, czy mail, który został wysłany na skrzynkę mailową firmy, jest zagrożeniem? Możliwości na zainfekowanie systemu jest naprawdę wiele. Tak zwane robaki mogą dostać się, na przykład jako załącznik, po którego otwarciu próbują uszkodzić system i wykraść informacje. Co więcej, z zainfekowanego systemu mogą zostać wysłane kolejne informacje na adresy, które znajdują się w skrzynce mailowej firmy.
Nie zawsze musi to być załącznik. Jest to często również niebezpieczny link umieszczony w wiadomości, która do złudzenia przypomina informacje od zaufanych instytucji. Po kliknięciu, link prowadzi do strony, która zawiera niebezpieczny skrypt. Tym sposobem do systemu komputera mogą przedostać się konie trojańskie. Przez to osoby niepowołane mogą poznać hasła do najważniejszych aplikacji, kont czy danych logowania do innych programów, na przykład do zarządzania finansami.
Ochrona skrzynki mailowej – jak zabezpieczyć dane firmy?
Na początku zawsze należy przeczytać dokładnie wiadomość i sprawdzić, czy w nazwie adresata nie ma na przykład błędów ortograficznych czy dziwnej składni. Dodatkową wskazówką powinno być to, czy utrzymuje się stały kontakt z danym nadawcą e-maila. Jeżeli nie, powinno się na to zwrócić uwagę.
Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie rozszerzenia załącznika. Najniebezpieczniejsze są: .EXE, .BAT, .CMD, .SCR czy .VBS. Dlatego zawsze warto zwracać uwagę przede wszystkim na to, jak jest skonstruowany mail, czy jest może załączony numer telefonu, czyli dane, które można zweryfikować.
Backup danych dla firm – jak chronić dane za pomocą kopii zapasowej?
Sposobem na ochronę danych w przedsiębiorstwie jest backup danych dla firm. Takie usługi oferują na przykład firmy nazwa.pl i INEA. W przypadku pierwszego dostawcy jest to backup danych dla firm, którego pojemność to 1 TB, a kopia zapasowa usuniętych danych pozostaje na serwerach przez 90 dni. Oprócz tego, wszystkie dane są szyfrowane AES-256 i znajdują się w bezpiecznym Data Center.
Kopia zapasowa dla przedsiębiorstw w ofercie INEA to usługa, która jest realizowana za pośrednictwem zaawansowanego technologicznie Data Center. Znajduje się ono poza administracyjnymi granicami Poznania, jednak przy dobrze skomunikowanej drodze. Dane są chronione przez zaawansowane systemy antywirusowe, profesjonalnych informatyków, a także w sposób fizyczny – Data Center jest stale monitorowane i chronione, tak by w bezpieczny sposób przechowywać dane przedsiębiorców.
Backup danych jest rozwiązaniem, na które warto się zdecydować. Jest realizowany zgodnie zasadą backupu, co zapewnia profesjonalną ochronę przed wykradzeniem lub uszkodzeniem danych firmy. Backup danych dla firm w INEA to możliwość tworzenia kopii zapasowych serwerów, stacji roboczych, maszyn wirtualnych, serwerów pocztowych, baz danych czy urządzeń mobilnych opartych na OS Android. Użytkownik zyskuje dostęp do danych bez limitu urządzeń, z każdego miejsca na świecie i o każdej porze. Dane przesyłane są za pomocą protokołu szyfrującego SSL, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo i ochronę przed cyberprzestępstwami.