Niedostępność serwera może być spowodowana różnymi czynnikami. Występuje zarówno w przypadku awarii systemu operacyjnego, błędów konfiguracyjnych sprzętu czy niewłaściwych ustawieniach sieci, jak i na skutek wyczerpania zasobów systemowych. Utrata dostępności wynika też z problemów występujących bezpośrednio w aplikacjach i usługach na serwerze, awarii technicznych czy ataków hakerskich. Aby zminimalizować czasy niedostępności i ograniczyć niedogodności, warto zadbać o wdrożenie odpowiednich zabezpieczeń.
Zwiększenie zasobów systemowych
Ograniczona wydajność serwerów wirtualnych i dedykowanych sprawia, że system operacyjny, usługi i aplikacje mogą bardzo szybko zużyć dostępne zasoby. Niedostatek pamięci RAM występuje, gdy wymogi pamięciowe wszystkich procesów przekraczają jej dostępną wielkość. Niedostateczna wydajność procesorów sprawia, że nie nadążają one z obsługą poleceń. Brak miejsca na dysku twardym ogranicza natomiast możliwość tworzenia nowych plików, np. tymczasowych. Wyczerpanie tych zasobów może prowadzić do awarii systemu operacyjnego lub jego przeciążenia, przez co zaczyna on działać powolnie i nie reaguje na polecenia. Konsekwencją jest również utrata dostępności poszczególnych aplikacji. Aby rozwiązać ten problem, należy zmniejszyć obciążenie serwera – np. poprzez zoptymalizowanie lub wyłączenie niektórych usług, a także zmniejszenie liczby odwiedzin. Warto też zwiększyć parametry serwera, modernizując podzespoły, wybierając wydajniejszy model dedykowany czy zmieniając wariant VPS na wyższy.
Zmiana obudowy serwerowej
Obudowa serwerowa również ma wpływ na zminimalizowanie czasów niedostępności. W wielu przypadkach zdarza się, że niewłaściwe dopasowanie jej rozmiaru do specyfikacji jednostki serwerowej wywołuje spadek wydajności systemu. Obudowy serwerowe należy dobierać z uwzględnieniem wielkości w Unitach, czyli uniwersalnym systemem nazewnictwa – np. rack 1U, 2U czy 3U. Szeroki wybór tych produktów posiada Bizserver, a z jego ofertą zapoznać można się na stronie: https://bizserver.eu/pl/podzespoly/podzespoly-serwerowe/obudowy-serwerowe. Obudowy rack mogą się różnić także ilością kieszeni dyskowych, liczbą zatok dyskowych, mocą wentylatorów czy formatem płyty głównej. Dla ograniczenia czasów niedostępności duże znaczenie ma zasilacz, którego moc może sięgać nawet 3000W. Obudowa typu rack z odpowiednim zapasem mocy sprawi, że serwer nie będzie pracował z maksymalnym obciążeniem. Nie bez znaczenia pozostaje też energooszczędność. Obudowa rack zawsze powinna być dobrana z uwzględnieniem właściwej kalkulacji energetycznej, co zabezpieczy przed awariami.
Naprawa usług i aplikacji na serwerze
Aby zmniejszyć czas niedostępności serwera, warto zadbać o prawidłowe działanie wszystkich usług. Bardzo często zdarza się, że konkretne aplikacje zaburzają pracę systemu operacyjnego oraz sprzętu. Awaria może dotyczyć nawet jednej usługi, np. bazy danych lub serwera www. W rezultacie witryny działające na serwerze będą niedostępne, co znacząco wydłuży czas przywracania systemu do pracy. W takiej sytuacji należy zalogować się na serwerze przez SSH oraz zidentyfikować, które usługi są niedostępne. Pomocne może się okazać zrestartowanie aplikacji, przejrzenie logów oraz podjęcie odpowiednich czynności naprawczych. W przypadku niepowodzenia i występowania trudności nawet po zrestartowaniu serwera, najlepiej skontaktować się z działem obsługi klienta.
Zwiększenie zabezpieczeń
Czasy niedostępności serwera mogą być szczególnie długie, jeżeli jest on narażony na ataki hakerskie. Z reguły ich celem nie jest uszkodzenie lub pozyskanie przechowywanych danych, ale wykorzystanie serwera jako bota do przeprowadzenia kolejnych ataków. Aby uniknąć takich sytuacji, należy regularnie kontrolować listę uruchomionych procesów. Typowym celem ataków są zwykle systemy zarządzania treścią, których zabezpieczenia mogą posiadać różne luki. Zainfekowany serwer służy zazwyczaj do rozsyłania spamu lub ataków blokujących usługi, a rozwiązanie tych problemów wymaga zwykle zawieszenia pracy oraz wiąże się z dość długimi czasami niedostępności. Sposobem na wyeliminowanie tego ryzyka jest zwiększenie zabezpieczeń.