Wygodne zarządzanie domem pozwala wieść spokojne, ale i bardziej oszczędne życie. Warto poznać systemy wchodzące w skład smart home. Dlaczego warto zdecydować się na inteligentny dom i czy jest to dobre rozwiązanie do już istniejących budynków czy tylko tych nowo budowanych. Poznajcie odpowiedzi na te pytania.

Dla kogo odpowiedni będzie projekt inteligentnego domu?

Wydaje się, że system smart home wystarczy zakupić i zamontować. Jednak prawda jest taka, że wykonanie projektu znacząco ułatwia proces jego wdrożenia. W przypadku budowy nowego domu można zaplanować nie tylko rozmieszczenie gniazdek i włączników, ale i miejsce umieszczenia panelu sterowania systemem inteligentnego domu czy montażu gniazdek typu smart plugs. Można też zaplanować system tak, by jego rozbudowanie nie stanowiło później problemu. To samo dotyczy automatyki budynkowej wybieranej do istniejącego budynku. W przypadku stworzenia projektu integracja poszczególnych urządzeń i modułów z centralnym systemem sterowania jest łatwiejsza. Inteligentny dom obejmuje zintegrowanie systemów automatyki domowej w ramach jednego oprogramowania. Można tu wymienić: systemy alarmowe, monitoringu, inteligentnego ogrzewania, inteligentnego oświetlenia, inteligentnego ogrodu, wentylacji czy klimatyzacji. Do tego należy dołączyć jeszcze system symulacji obecności domowników, który może działać dzięki integracji poszczególnych elementów smart home.

Poznajcie najważniejsze elementy inteligentnego domu

Inteligentny dom może funkcjonować w ramach istniejącego okablowania, ale można zdecydować się także na inteligentny dom Wi-Fi, gdzie jest ono ograniczone do minimum, a poszczególne urządzenia komunikują się z centralą zdalnie. Najważniejszym elementem smart home jest panel smart hub, czyli centrala. Oprócz niej do prawidłowego funkcjonowania systemu potrzebne są czujniki, np. ruchu, dymu, gazu, czadu, wilgotności czy temperatury. Stosuje się także mostki, które łączą urządzenia z centralą. W poszczególnych pomieszczeniach mogą znajdować się także kontrolery pozwalające na manualne sterowanie urządzeniami, a także ich konfigurowanie. Sercem całego układu jest oprogramowanie inteligentnego domu. Dzięki zastosowaniu czujników system smart może w porę wykryć zagrożenie pożarowe i uruchomić systemy przeciwpożarowe, ale i ryzyko włamania i aktywować system symulacji obecności domowników. W tym przypadku uruchamia urządzenia, oświetlenie, a nawet symulator głosu. Smart home może sterować podnoszeniem i opuszczaniem rolet, co pomaga w optymalizacji kosztów ogrzewania czy klimatyzacji, a także zwiększa komfort. Może też sterować urządzeniami grzewczymi i chłodzącymi w połączeniu ze stacją pogodową, ale i na podstawie obecności lub nieobecności domowników. Pozwala też na zarządzanie zużyciem energii, w ramach systemu HEMS.

Czy smart dom sprawdzi się w każdym mieszkaniu i domu?

System inteligentnego domu może być zamontowany zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. Projekt potrzebny jest do tego, by zoptymalizować system do potrzeb użytkowników, ale i danego mieszkania czy budynku. Pozwala zoptymalizować koszty, ponieważ nie wszystkie moduły będą potrzebne wszędzie. Można dostosować rodzaj, a także ilość czujników potrzebnych do optymalnego działania smart dom. Podobnie rzecz ma się z kontrolerami. Smart home wszędzie, gdzie jest zastosowany podnosi prestiż mieszkania czy budynku, zwiększa wygodę życia, wprowadza oszczędność czasu i zapewnia oszczędności na rachunkach za energię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj