tester oprogramowania

Praca testera oprogramowania dla większości z nas stanowi tajemnicę. Osobom bez doświadczenia ciężko jest wyobrazić sobie, jak wygląda przykładowy dzień w pracy w takim zawodzie. Warto na to zwrócić szczególną uwagę, kiedy myślimy o rozpoczęciu kariery w tym kierunku. Uchroni to nas przed nieprzyjemnymi rozczarowaniami albo zachęci do jeszcze większego zaangażowania.

Kim jest tester oprogramowania

Tester oprogramowania to jedna z kluczowych osób, które dbają o wysoką jakość danego produktu. To dzięki jego pracy można wyłapać i wyeliminować wszystkie potencjalne usterki, zanim trafią w ręce klienta. Dodatkowo tester porównuje efekt projektu z założeniami, które są dostarczone wraz z dokumentacją. W ten sposób pilnuje, żeby firma nie sprzedawała czegoś, co jest poniżej standardu, który chce reprezentować.

Jakie są rodzaje testów?

Najczęściej spotykanym zajęciem, które przypada testerowi oprogramowania, jest przeprowadzanie testów. Dzielą się one na trzy podstawowe rodzaje:

  1. Testowanie manualne – zadanie testera polega na zrealizowaniu wszystkich działań, które przewidzieli twórcy w dokumentacji. Następnie sprawdza, czy otrzymane wyniki, są takie same, jak przypuszczano. Jeżeli pojawia się jakaś rozbieżność, tester musi to niezwłocznie zgłosić.
  2. Testowanie eksploracyjne – w przeciwieństwie do poprzedniego przypadku tutaj tester nie ma gotowej procedury, którą powinien sprawdzić. Sam musi przemyśleć, jak użytkownicy będą stosować dany produkt. Na tej podstawie dokonuje licznych testów, żeby sprawdzić, czy wszystkie algorytmy działają poprawnie. Bardzo ważna jest znajomość kontekstu, w jakim będzie oprogramowanie stosowane.
  3. Testowanie z automatami – w tej sytuacji akcje wykonuje automat, który nie wymaga ingerencji człowieka. Dopiero przy analizie wyników do gry wchodzi tester. Jego zadaniem jest rozpoznanie rzeczywistych usterek z tymi, które spowodowane są nieprawidłową konfiguracją.

Jakie są inne obowiązki testera oprogramowania?

Chociaż dla wielu praca testera oprogramowania kojarzy się wyłącznie z przeprowadzaniem ciekawych testów, to część jego obowiązków nie jest już tak ekscytująca.

Do każdego testu, który został wykonany, musi być dołączony odpowiednio przygotowany raport. Wiąże się to z tworzeniem szczegółowej dokumentacji, co zostało wykonane, kiedy, dlaczego i kto to zrobił. Nie każdy będzie zachwycony tzw. „papierkową robotą”, przy której nie ma tylu fajerwerków.

Chociaż zdarzają się mniej fascynujące momenty w pracy testera oprogramowania, to konsekwentne działanie i chęć rozwoju daje możliwość ciekawych awansów. Bardziej doświadczeni pracownicy mogą być odpowiedzialni m.in. za regulację dalszego rozwoju oprogramowania. Dzięki temu mają realny wpływ na to, jak ostatecznie będzie dany produkt wyglądał.

Podsumowanie

Praca testera oprogramowania jest związana z dużą odpowiedzialnością. Dzięki niemu oprogramowanie spełnia wysoko postawione wymagania. Jednocześnie warto pamiętać, że nie jest to tylko przeprowadzanie testów, ale również inne obowiązki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj